Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał stanu
12.03.2012 11:49

Trybunał Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego? PO szuka poparcia

Sędziowie mieliby zbadać, czy były premier złamał konstytucję. Wniosek przygotowała PO. Kto jest gotów go poprzeć?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[aktualizacja: 13:26]

Platforma szuka sojuszników, którzy poprą wnioski o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Boi się oskarżeń o chęć zemsty i przykrywanie tematu trudnych reform.

_ - Przygotowywane przez PO wnioski o Trybunał Stanu dla byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry mają być ponadklubowe - Platforma przedstawi je do podpisu również innym klubom parlamentarnym _- poinformował PAP szef klubu PO Rafał Grupiński [na zdjęciu]

_ - Najdalej za dwa tygodnie położymy wniosek do podpisywania ponadklubowego _ - poinformował Grupiński.

Wniosek o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego ma być inicjatywą szerszą niż tylko Platformy m.in. dlatego, aby uniknąć zarzutu, że PO próbuje odwrócić uwagę opinii publicznej od kontrowersyjnych społecznie reform - przede wszystkim podwyższenia wieku emerytalnego.

Poparcie dla wniosków zapowiadają kluby SLD i Ruchu Palikota, sceptycznie podchodzi do nich koalicyjne PSL. Według PiS inicjatywa PO to _ igrzyska zamiast chleba _, a Solidarna Polska mówi o _ hucpie politycznej _.

Przeszkód, żeby poprzeć wnioski PO nie widzi rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. - _ Nie ma znaczenia czyje są wnioski - nasze czy Platformy. Podobne musi być tylko ich uzasadnienie. Nasze wnioski dotyczą treści raportu z komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy. Jeśli więc uzasadnienie wniosków PO dotyczy tych samych kwestii, to oczywiście my się pod nimi podpiszemy _ - powiedział Joński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m181615.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ziobro;nie;bede;walczyl;z;pis,178,0,959410.html) *Ziobro o Kaczyńskim: To wyraża jego stosunek * Zbigniew Ziobro zapewnił, że nie będzie walczył z Prawem i Sprawiedliwością.

_ - Zdajemy sobie sprawę, że tylko przy pomocy klubu PO jesteśmy w stanie przegłosować postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu _ - wyjaśnił.

Wnioski PO poprze też Ruch Palikota. - _ Poprzemy oczywiście każdy wniosek o Trybunał Stanu przeciwko Kaczyńskiemu i Ziobrze. Cieszymy się, że obudziliśmy drzemiącą Platformę Obywatelską z letargu, bo obiecała już dawno te wnioski do TS _ - powiedział PAP rzecznik klubu Andrzej Rozenek.

Przypomniał, że Ruch Palikota już wcześniej proponował złożenie wniosku o postawienie przez TS Zbigniewa Ziobry. - _ Widzę, że Platforma idzie szerzej, nie mamy nic przeciwko temu _ - zaznaczył.

Z kolei według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, Platforma _ zamiast chleba proponuje igrzyska _. - _ Wtedy, kiedy równolegle proponuje przymus pracy do 67. roku życia, kiedy serwuje nam kolejne podwyżki, kiedy okazuje się, że wzrosły ceny leków, które są na liście leków refundowanych _ - mówił dziennikarzom w Sejmie.

Pod wnioskami nie podpiszą się również politycy Solidarnej Polski. Zdaniem szefa klubu Arkadiusza Mularczyka są one _ absurdalne, śmieszne i niepoważne _. _ - Jest to hucpa polityczna i próba eliminowania konkurencji politycznej za pomocą metod białorusko-rosyjskich _ - ocenił poseł.

Do wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego sceptycznie podchodzi PSL. Rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński mówił dziennikarzom w Sejmie, że Stronnictwo musi się najpierw dokładnie zapoznać z dokumentami i zawartymi w nich argumentami, a póki co PO ich nie przedstawiła.

_ - Trzeba podkreślić, że w tej sprawie wypowiedziała się już prokuratura, która umorzyła prowadzone śledztwa. Jeśli niezależne organy podejmują takie decyzje, to trudno szukać racjonalnego uzasadnienia dla decyzji politycznych _ - podkreślił Kosiński. Zapowiedział, że sprawa wniosków o TS dla polityków PiS i SP będzie omawiana przez klub parlamentarny PSL we wtorek wieczorem.

Grupiński poinformował w RMF FM, że wniosek o Trybunał Stanu motywowany jest przede wszystkim _ łamaniem Konstytucji RP, czyli takim sposobem nadzorowania ministrów chociażby konstytucyjnych, który był niedozwolony w sensie ustrojowym, jeśli chodzi o porządek prawny w Polsce _.

Postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS to jedna z rekomendacji, jakie znalazły się w raporcie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, którą kierował Ryszard Kalisz . Raport został przedstawiony w Sejmie minionej kadencji pod koniec sierpnia.

Klub SLD rozpoczął pod koniec sierpnia zbieranie podpisów pod wnioskami o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS. Nie zebrał jednak wymaganej liczby 115 podpisów. Ziobro komentował wówczas, że inicjatywa ta jest skazana na porażkę, a wniosek Sojuszu podyktowany jest chęcią odwetu części środowiska SLD za działania podjęte za czasów, gdy był on ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

W lutym o poparcie wniosków SLD zwrócił się do premiera Donalda Tuska. _ - Odpowiedziałem, zgodnie z moim przekonaniem, że byłoby niezręczną dwuznacznością, gdyby premier spieszył się z wnioskami o Trybunał Stanu wobec swoich poprzedników, nawet jeśli są w twardej opozycji. To nie jest najlepszy obyczaj, jeśli ktoś, kto ma władzę, biegnie z wnioskiem o TS dla swojego poprzednika-odpowiednika _ - powiedział wówczas premier.

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej czy politycznej byłego premiera i byłego ministra sprawiedliwości _ nie jest dzisiaj oczywista _. _ - Ja mam jak najgorszą ocenę tego, w jaki sposób traktowali państwo premier Kaczyński i minister Ziobro wtedy, kiedy rządzili w Polsce, i z jakimi intencjami posługiwali się służbami państwowymi, prokuraturą. Natomiast nie mam przekonania co do tego, że nastąpiło tam jakieś rażące naruszenie prawa _ - zaznaczył Tusk.

Szef PO poinformował jednocześnie, że parlamentarzyści Platformy mają wolną rękę, jeśli chodzi o ewentualne poparcie wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego. _ - Powiedziałem parlamentarzystom PO: róbcie, jak wam sumienie dyktuje, ale mi dajcie w tej sprawie święty spokój _ - powiedział premier.

Czytaj więcej o wnioskach o Trybunał Stanu
Ziobro i Kaczyński przed Trybunał Stanu Przedstawiciele partii zapowiadają szybkie złożenie odpowiedniego wniosku.
PiS złoży wniosek o Trybunał Stanu. Minister się cieszy Jarosław Kaczyński stwierdził, że szef resortu spraw zagranicznych złamał konstytucję _ w drastyczny sposób _.
Ziobro i Kaczyński przed Trybunał? PO pamięta Sprawozdania komisji śledczej nie podlegają zasadzie dyskontynuacji, zgodnie z którą Sejm kolejnej kadencji nie zajmuje się sprawami rozpoczętymi i nie zakończonymi w poprzedniej.
Tagi: trybunał stanu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz