Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry? To kampania wyborcza

0
Podziel się

Posłowie PiS oceniają wnioski z raportu szefa sejmowej komisji śledczej jako absolutnie bezpodstawne.

Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry? To kampania wyborcza
(PAP/Tomasz Gzell)
bEifTpjF

Spór o odpowiedzialność za śmierć Barbary Blidy będzie trwał jeszcze długo. Być może będzie się toczył przed Trybunałem Stanu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Wczoraj szef sejmowej komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszard Kalisz (SLD) przedstawił projekt raportu tej komisji. Były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przed Trybunał Stanu, zarzuty karne dla byłych szefów ABW Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka - takie wnioski formułuje w projekcie Kalisz.

Kalisz przekazał liczący 259 stron projekt raportu pozostałym członkom komisji. Ostatnie posiedzenie komisji zaplanowano na 19 lipca. Do 12 lipca członkowie komisji mogą zgłaszać poprawki i zdania odrębne do przedłożonego projektu.

bEifTpjH

W projekcie zawarto opis stanu faktycznego, czyli przebiegu wydarzeń związanych ze śmiercią Blidy. Opisano przebieg śledztwa dotyczącego tzw. afery węglowej, w którym pojawiła się osoba Blidy, a także zdarzenia w domu Blidów 25 kwietnia 2007 roku, gdy była posłanka popełniła samobójstwo po wkroczeniu funkcjonariuszy ABW, chcących ją zatrzymać w związku z prowadzoną w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach _ sprawą węglową _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t127225.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/ziobro;za;smierc;blidy;odpowiedzialne;jest;sld,71,0,851015.html) Ziobro: Za śmierć Blidy odpowiada SLD
Projekt raportu odnosi się również do działań w tej sprawie najwyższych ówczesnych organów państwa - premiera, ministra sprawiedliwości, kierownictwa prokuratury i ABW - zarówno przed, jak i po śmierci Blidy.

Same wnioski z projektu liczą 12 stron. Jak mówił Kalisz, mają charakter _ merytoryczny, legislacyjny i personalny _. Zamieszczono tam i takie zdanie, że tragiczna śmierć Blidy, poza przyczynami bezpośrednimi, miała swoje źródło również w działaniach o charakterze ideologicznym i politycznym. _ Takie działania stwarzały bądź ułatwiały łamanie konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich _ - czytamy.

W projekcie dodano, że program polityczny partii Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku i następnie jego realizacja po utworzeniu rządu _ tworzyły warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi poprzez przyjmowany dogmat ich winy lub szkodliwego postępowania całych grup politycznych, społecznych, zawodowych lub środowiskowych _. Takie działania - polegające na stygmatyzowaniu i wykluczaniu przeciwników politycznych metodami karnymi - Kalisz uważa za złamanie konstytucji.

bEifTpjN

[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t141977.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;kalisz;zbija;kapital;na;blidzie,43,0,850731.html) Ziobro: Kalisz zbija kapitał na Blidzie
Według niego także Kaczyński i Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. Komisja nie ma prawa wszczynać takiej procedury wobec premiera czy ministra, ale - jak mówił szef komisji - ma prawo zająć takie stanowisko.

- _ Komisja śledcza jest jeszcze w trakcie przyjmowania raportu. Czy on zyska akceptację większości komisji, to jest inna sprawa. Mogą być zdania odrębne i pewnie będą, więc pewien spór o odpowiedzialność za śmierć Barbary Blidy pewnie się będzie długo toczył, ale być może będzie się toczył przed Trybunałem Stanu _ - powiedział dziennikarzom prezydent Komorowski.

Posłowie PiS oceniają wnioski z raportu jako nieoparte na faktach i _ absolutnie bezpodstawne _. Jak mówił Wojciech Szarama (PiS) należy je traktować w kategoriach kampanii wyborczej. Kalisz takie twierdzenia uznaje za _ kłamstwo _. Ziobro uznaje wnioski pod swym adresem za _ humorystyczne _. - _ Już się pakuję, wybieram na Sybir _ - komentował Jarosław Kaczyński.

bEifTpjO

W projekcie raportu Kalisz postuluje, by wyeliminować w przyszłości takie sytuacje, gdy na czele policji i służb specjalnych stoją prokuratorzy i to wskazywani przez jedną osobę - dysponenta politycznego. Szef komisji uznał, że taka sytuacja zaistniała w 2006 roku, gdy Jarosław Kaczyński powołał Ziobrę na szefa międzyresortowego zespołu, ten zaś stworzył _ ciąg technologiczny _.

- _ Na czele wszystkich organów działających wobec obywateli postawił swoich ludzi - prokuratorów. Szef i wiceszef ABW to byli prokuratorzy - Bogdan Święczkowski i Grzegorz Ocieczek, koledzy Ziobry z aplikacji prokuratorskiej. W MSWiA szefem został wtedy jeszcze kolega Ziobry Janusz Kaczmarek, a na czele policji stanął prokurator Konrad Kornatowski _ - mówił Kalisz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t17160.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/milionowy;pozew;po;filmie;o;blidzie,88,0,727640.html) Milionowy pozew po filmie o Blidzie
Komisja wcześniej, przed przedłożeniem przez Kalisza projektu raportu, oddaliła wniosek Anny Zalewskiej (PiS) dotyczący przesłuchania jeszcze jednego świadka. Według Zalewskiej komisja powinna wysłuchać jednego z głównych świadków w sprawach węglowych - byłego posła SLD Ryszarda Z. Argumentowała, że przed komisją był słuchany inny z kluczowych świadków w postępowaniu w sprawie tzw. afery węglowej, czyli Barbary Kmiecik zwanej _ śląską Alexis _. Większość komisji uznała jednak, że wniosek ma na celu przedłużenie prac i opóźnienie przedłożenia projektu raportu.

bEifTpjP

Komisję śledczą do zbadania okoliczności śmierci Blidy Sejm powołał w połowie grudnia 2007 roku, niecałe dwa miesiące po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL. Przesłuchała kilkudziesięciu świadków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t134858.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaminski;tusk;chcial;wiedziec;co;robi;cba,238,0,791534.html) Kamiński: Tusk chciał wiedzieć, co robi CBA Mariusz Kamiński zeznaje przed sejmową komisją badającą przyczyny śmierci Barbary Blidy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t102695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;premier;nie;bylo;zadnej;sprawy;blidy,85,0,649045.html) Były premier: Nie było żadnej sprawy Blidy -_ Sugerowałem by nie zakuwać jej w kajdanki _, zeznał prezes PiS przed komisją śledczą do sprawy śmierci posłanki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t17164.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzie;abw;dzwonili;z;domu;blidy;do;mediow,222,0,732126.html) Ludzie ABW dzwonili z domu Blidy do mediów Agencja zastrzega jednak, że jeden z funkcjonariuszy był rzecznikiem prasowym.
bEifTpki
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)