Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry. Co dalej z wnioskiem?

0
Podziel się:

PO złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS pod koniec ubiegłego roku.

Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry. Co dalej z wnioskiem?
(PAP/Leszek Szymański)
bECgBMth

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła uchwałę, by zwrócić do marszałek Sejmu wnioski ws. postawienia Jarosława Kaczyńskiego (na zdj.) i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Wnioski mają być przekazane następnie do poprawy wnioskodawcom.

Poinformował o tym członek komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska). Jak dodał, wnioskodawcy mają na poprawę wniosków 14 dni. _ Jeśli w ciągu tego czasu wniosek nie będzie poprawiony i uzupełniony, to zostanie on formalnie odrzucony _ - podkreślił.

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrywała dziś - na posiedzeniu zamkniętym - opinię dla marszałek Sejmu w sprawie formalnej poprawności wniosków o postawienie przed TS Kaczyńskiego i Ziobry.

bECgBMtj

_ Potwierdziło się, że wnioski to bubel prawny. Sześć opinii, które zostały sporządzone, wykazały szereg braków we wnioskach, m.in. źle określone zarzuty, brak podania terminu popełnienia tych rzekomych przestępstw, określenia ich miejsca, brak listy dowodów, świadków _ - wyliczał Mularczyk.

PO złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS pod koniec ubiegłego roku. Zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na _ walkę z układem _. W uzasadnieniu wniosków PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Wnioski zostały na początku października ub.r. przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

bECgBMtp
Czytaj więcej w Money.pl
"To zwykły bełkot. A potem litość i trwoga" Tak Adam Hofman ocenia wniosek o Trybunał Stanu dla szefa PiS. Tym bardziej, że właśnie _ załatwia poparcie Brytyjczyków _.
Kaczyński i Ziobro przed Trybunał. PiS chce... PiS chce, by posiedzenia sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie wniosków o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry były jawne.
Kaczyński i Ziobro przed Trybunał? - _ Dzisiaj chcemy to przypomnieć, chcemy o tym mówić, żeby to była przestroga dla wszystkich tych, którzy będą chcieli tak robić _ - mówił Grzegorz Schetyna o wykorzystywaniu służb specjalnych do walki z opozycją polityczną.
bECgBMtK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)