Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Praw Człowieka znowu skazał Polskę

0
Podziel się:

Zostaliśmy ukarani za złe traktowanie ludzi w izbach wytrzeźwień.

Trybunał Praw Człowieka znowu skazał Polskę
(EPA/PAP)

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu po raz kolejny skazał Polskę za niewłaściwe traktowanie osób zatrzymywanych w izbach wytrzeźwień. Przyznał też skarżącej kobiecie siedem tysięcy euro zadośćuczynienia za złe traktowanie.

Skarga dotyczy wydarzeń sprzed dziesięciu lat. Mieszkanka Olsztyna, wracając taksówką do domu, odmówiła zapłaty, gdyż uznała rachunek za zawyżony. Zażądała od kierowcy wydania jej rachunku. Taksówkarz odmówił i zawiózł ją do izby wytrzeźwień. Kobietę siłą umieszczono w izbie. Pracownicy bili ją, wyzywali, siłą rozebrali do naga, a następnie unieruchomili pasami.

Sędziowie Trybunału jednogłośnie stwierdzili naruszenie artykułu trzeciego Europejskiej Konwencji, który zakazuje poniżającego traktowania ludzi. W wyroku podkreślono, że rozebranie skarżącej przez pracowników izby - w tym mężczyzn - było naruszeniem ludzkiej godności. Nie miało również uzasadnienia unieruchomienie kobiety pasami na dziesięć godzin.

Sędziowie zarzucili też polskim władzom nieefektywność śledztwa. Nie odpowiedziało ono bowiem na zasadnicze pytanie - dlaczego wobec skarżącej użyto przemocy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)