Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał konstytucyjny
10.12.2009 09:09

Trybunał pomoże w ściąganiu abonamentu?

Trybunał może zmusić Sejm do uchwalenia stosownego prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(charlesdyer/CC/Flickr)

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś konstytucyjność ustawy abonamentowej.

Skargę do Trybunału złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który uważa, że ustawa nie gwarantuje sprawnego ściągania abonamentu.

Mirosław z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przypomniał w Sygnałach Dnia, że Trybunał może zmusić parlament do uchwalenia takiego prawa, które zagwarantuje egzekucję opłat abonamentowych.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich liczy, że Trybunał wyznaczy konkretny termin zmiany prawa.

Ustawa z 2005 roku powierza Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników radiowo-telewizyjnych, a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika, zobowiązuje ją do ustanowienia kary. W praktyce jednak Poczta Polska ponagla osoby, które zarejestrowały odbiornik i przestały za niego płacić, do uregulowania należności

Miesięczna opłata za korzystanie z radia wynosi tylko 5 złotych i 30 groszy.

Nienajlepszą sytuację finansową mediów publicznych pogorszyło listopadowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zwolniło z opłat za radio i telewizję część emerytów, rencistów i bezrobotnych - łącznie co najmniej 4, 5 miliona osób. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w przyszłym roku wpływy z abonamentu mogą spaść do 400 milionów złotych - to mniej niż połowa dochodów sprzed dwóch lat.

Raport Money.pl
*TVP na krawędzi przepaści finansowej * Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat. Czytaj w Money.pl
Tagi: trybunał konstytucyjny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz