Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał nie wydał wyroku w sprawie Lizbony

0
Podziel się:

Posłowie i senatorowie PiS: Suwerenność Polski zagrożona.

Trybunał nie wydał wyroku w sprawie Lizbony
(PAP/Leszek Szymański)

Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie zgodności Traktatu Lizbońskiego z polską konstytucją 24 listopada. Sędziowie rozpatrywali wnioski w tej sprawie złożone przez parlamentarzystów PiS.

Reprezentujący wnioskodawców senator Piotr Andrzejewski podtrzymał opinię, zawartą także w nierozpatrywanym wniosku poselskim, podpisanym przez Antoniego Macierewicza, że suwerenność Polski jest zagrożona.

Argumentował, że gwarancje zawarte w Traktacie Lizbońskim i zabezpieczenia z polskiej ustawy kompetencyjnej nie dają pewności, iż w Brukseli nie zapadną decyzje podjęte wbrew interesom kraju i stanowisku polskiego parlamentu. Senator podkreślił, że byłyby to decyzje podjęte przez przedstawiciela władzy wykonawczej.

POSŁUCHAJ PIOTRA ANDRZEJEWSKIEGO:

Senator Andrzejewski zaprzeczył, jakoby bał się - z grupą parlamentarzystów, których reprezentuje - że premier czy prezydent, a także szef polskiej dyplomacji, w Brukseli _ podniosą rękę za decyzją _ godzącą w Polskę. Podkreślił, że _ domniemuje ich dobrą wolę _.

TK zdecydował o umorzeniu postępowania w sprawie wniosku posłów PiS, gdyż ich przedstawiciel Antoni Macierewicz postanowił, że nie będzie brał udziału w posiedzeniu. Zrobił to, gdy sędziowie odrzucili jego wniosek o odroczenie rozprawy do czasu wejścia w życie ustawy o współpracy rządu z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Macierewicz demonstracyjnie opuścił salę, w ten sposób pokazując swoją niezgodę na odrzucenie jego dodatkowego wniosku dotyczącego tak zwanej ustawy kompetencyjnej.

Ustawa została podpisana dwa tygodnie temu przez prezydenta Komorowskiego, ale dotychczas nie została ogłoszona. Ma też trzymiesięczne vacatio legis. Macierewicz twierdzi, że ustawa kompetencyjna upośledza polski parlament jeszcze bardziej, niż Traktat Lizboński, a poza tym jest nawet z tym traktatem sprzeczna.

Poseł stwierdził, że nie może przejść do porządku nad faktem, iż Trybunał nie chcąc zająć się ustawą kompetencyjną _ akceptuje więc niejako fakt ugodzenia w polski parlamentaryzm u samych jego źródeł _. Opuścił Trybunał, w rozmowie z dziennikarzami konsekwentnie unikając jednak słowa _ protest _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t115967.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trybunal;odrzuca;wniosek;macierewicza;wyrok;w;sprawie;traktatu;z;lizbony;24;listopada,171,0,708267.html) Trybunał odrzuca wniosek Macierewicza. Wyrok w sprawie Traktatu z Lizbony 24 listopada Poseł PiS chciał odroczenia rozprawy dotyczącej zgodności traktatu z konstytucją o trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t113523.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiana;traktatu;ue;premier;czech;chce;referendum,102,0,701542.html) Zmiana traktatu UE? Premier Czech chce referendum Przywódcy UE chcą przenieść część kompetencji państw na szczebel unijny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t114901.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;ciecia;w;budzecie;ue;polska;ma;obawy,238,0,701422.html) Będą cięcia w budżecie UE? Polska ma obawy Unijni przywódcy zdecydują o karach dla państw, które nie trzymają dyscypliny budżetowej.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)