Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny uczcił wykładami Święto Konstytucji 3 Maja

0
Podziel się:

Powstanie Konstytucji 3 Maja miało nie tylko wielkie znaczenie dla utrwalenia idei konstytucyjnych na terenach Rzeczypospolitej Polskiej, ale sprzyjało także poszerzeniu ogólnodemokratycznych poglądów w sąsiednich krajach.

Trybunał Konstytucyjny uczcił wykładami Święto Konstytucji 3 Maja
(www.trybunal.gov.pl)

Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbyła się w Trybunale Konstytucyjnym. O wartościach polskiej ustawy rządowej z 1791 r., widzianych z ukraińskiej perspektywy, mówił prof. Petro Steciuk, sędzia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński otwierając uroczystość podkreślił szczególną wartość Konstytucji 3 Maja dla polskich zmagań o niepodległość w XIX w. _ - Gdybyśmy byli pozbawieni tego wiekopomnego aktu, to bylibyśmy o wiele ubożsi w naszych uporczywych staraniach i tych mądrzejszych, i tych mniej mądrych w walce o wolność, i o to, byśmy mogli sami o sobie stanowić i ponosić odpowiedzialność za nasze czyny _ - powiedział Rzepliński.

_ - Upłynęło 222 lata od tego momentu. To masa czasu, ale ciągle jeszcze nie wiemy wszystkiego o tej konstytucji _ - mówił prezes trybunału i przedstawił zaproszonym gościom, w tym m.in. marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, ideę wykładów, odbywających się od 2000 r. w trybunale z okazji narodowego święta.

Rzepliński zaznaczył, że pierwszym prelegentem był Tadeusz Mazowiecki, premier pierwszego niekomunistycznego rządu Polski po II wojnie światowej. Przypomniał też słowa Mazowieckiego, który w 2000 r. mówił, że _ Trybunał Konstytucyjny jest tą instytucją demokratycznego państwa, która zyskała powszechnie uznawany autorytet, bodaj największy spośród innych instytucji odzyskanej demokracji _.

Wykłady z okazji Święta Konstytucji 3 maja zainaugurował w Trybunale Konstytucyjnym w 2000 r. ówczesny jego prezes prof. Marek Safjan. Od tego czasu stało się tradycją, że 3 maja w trybunale wykład na temat znaczenia polskiej ustawy zasadniczej z 1791 r. wygłasza zaproszony uczony lub polityk. W tym roku zaszczyt ten przypadł sędziemu Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, prof. Petro Steciukowi, który wygłosił wykład pt. _ Postrzeganie Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791 r. z perspektywy ukraińskiej _.

_ - Powstanie Konstytucji 3 Maja miało nie tylko wielkie znaczenie dla utrwalenia idei konstytucyjnych na terenach Rzeczypospolitej Polskiej, ale sprzyjało także poszerzeniu ogólnodemokratycznych poglądów w sąsiednich krajach. Konstytucja 3 Maja należy do dokumentów, które były u źródeł współczesnego konstytucjonalizmu europejskiego _ - mówił w konkluzji wykładu ukraiński sędzia. _ - Była ona i jest najbardziej jaskrawym odzwierciedleniem poziomu rozwoju myśli polityczno-prawnej w centralnej i wschodniej Europie w okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej _ - podkreślił.

Prof. Steciuk, profesor Narodowego Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki, napisał ponad 100 prac z prawa konstytucyjnego, historii doktryn konstytucyjnych, teorii i praktyki współczesnego konstytucjonalizmu; jest również autorem książki _ Pierwsza Konstytucja Polski 1791 - próba analizy prawnej _.

Wśród dotychczasowych prelegentów, którzy wygłaszali w Trybunale Konstytucyjnym wykłady z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, byli m.in. filozofowie prof. Leszek Kołakowski i prof. Władysław Stróżewski, historycy prof. Norman Davies i prof. Henryk Samsonowicz, a także były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. W przyszłym roku - jak zapowiedział prezes Trybunału Andrzej Rzepliński - ukaże się zbiorcza publikacja wszystkich wykładów w związku z 15-leciem całego cyklu.

W Polsce odbyły się dziś obchody 222. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Uchwalona w 1791 r., była drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent składał obietnice, oni mają siłę je zrealizować _ Przedstawimy nasze propozycje innym siłom politycznym i będziemy domagać się, by wywiązały się ze swoich wcześniejszych zobowiązań _ - zaznaczył polityk.
Ekspert: Ustawa jak tweedowa marynarka Profesor Hartman deklarując, że jest obywatelem czczącym swoją konstytucję przekonywał, że i ona powinna co jakiś czas podlegać zmianom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)