Notowania

trybunał konstytucyjny
21.06.2007 08:48

Trybunał Konstytucyjny do poprawki

Politycy z otoczenia premiera Jarosława Kaczyńskiego twierdzą, że powoli przymierzają się do zmian w prawie, które mają zmienić organizację Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Wiktor /PAP)

Politycy z otoczenia premiera Jarosława Kaczyńskiego twierdzą, że powoli przymierzają się do zmian w prawie, które mają zmienić organizację Trybunału Konstytucyjnego - pisze "Rzeczpospolita".

Według dziennika pomysłów na zmianę funkcjonowania Trybunału jest tyle co polityków. Jedna z osób z otoczenia premiera sądzi, że zmieniony zostanie sposób wybierania sędziów i mianowania jego szefa.

*ZOBACZ TAKŻE: *Premier atakuje Trybunał Konstytucyjny
Kandydatury na sędziów - tak jak proponował między innymi były prezes Trybunału Marek Safjan - mogłyby zgłaszać Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny czy wydział prawa szkół wyższych, które mają prawo habilitowania. Spośród nich Sejm wybierałby sędziów. Dziś posłowie sami znajdują sobie kandydatów. Nierzadko z własnych szeregów - dodaje "Rzeczpospolita".

Inny z rozważanych przez ścisłe władze partii pomysłów zakłada, że mogłoby na przykład dojść do "wyrównania" kadencji sędziów i parlamentu. Oznaczałoby to, że nowy parlament wybierałby całkowicie nowy Trybunał Konstytucyjny.

Tagi: trybunał konstytucyjny, wiadomości, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz