Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trwają rozmowy Bartosza Arłukowicza z lekarzami

0
Podziel się

Gabinety lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zostaną otwarte?

Trwają rozmowy Bartosza Arłukowicza z lekarzami
(Krystian Maj/Reporter)
bDZZLQnF

Dziś około godz. 16 w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. Szef resortu we wtorek zaprosił ich na rozmowy. Od początku roku większość przychodni lekarzy zrzeszonych w PZ jest nieczynna. Tuż przed godziną 23 nie było przełomu w rozmowach. Organizacja wezwała do budynku resortu zdrowia trzech dodatkowych negocjatorów.

Aktualizacja 23:00

Przedstawiciele lekarzy sceptycznie oceniają przebieg rozmów. - _ Najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolejnym PR-owskim show w wykonaniu pana ministra _ - powiedział Mariusz Małecki prezes Porozumienia Zielonogórskiego na Podkarpaciu. Jak zapewnił, lekarze są zdeterminowani, by pozostać w resorcie _ tak długo, dopóty będzie możliwe otwarcie przychodni _.

bDZZLQnH

Przyznał jednak, że nie zna szczegółów negocjacji, a dysponuje tylko ogólnymi doniesieniami. - _ Mamy jedynie informację, że jest brak woli porozumienia ze strony ministra _ - powiedział.

#

Jarosław Krawczyk z zarządu Porozumienia Zielonogórskiego przed rozpoczęciem spotkania powiedział, że we wtorkowym spotkaniu z ministrem zdrowia udział biorą: szef PZ Jacek Krajewski, Marek Twardowski z zarządu, prawnik mec. Ryszard Bigosiński oraz eksperci - Marek Sobolewski i Tomasz Zieliński.

Ostatnie rozmowy PZ z resortem zdrowia odbyły się 29 grudnia. Nie doszło wówczas do porozumienia, a lekarze zrzeszeni w PZ zdecydowali się nie otwierać swoich gabinetów.

bDZZLQnN

Arłukowicz, zapraszając członków Porozumienia na wtorkowe rozmowy, wskazał, iż wtorek jest dniem świątecznym, więc _ pacjenci nie są zakładnikami tej grupy 15 proc. lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego _; w święta działa nocna i świąteczna pomoc lekarska.

PZ przyjęło zaproszenie ministra. Wiceprezes PZ Wojciech Pacholicki mówił PAP, że PZ czekało na taką decyzję ministra od 1 stycznia. _ Cieszymy się, że troska o pacjenta zaczyna wygrywać i będziemy mogli o tym bezpieczeństwie pacjentów zacząć rozmawiać _ - zaznaczył.

Według informacji przedstawionych przez MZ w poniedziałek, umowy z NFZ na 2015 r. podpisało 85 proc. lekarzy. Najtrudniejsza sytuacja jest w 23 powiatach na terenie województw lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego, gdzie otwarte są maksymalnie po trzy przychodnie. Wszędzie tam działa plan _ B _ - pacjenci POZ przyjmowani są w szpitalnych izbach przyjęć i na oddziałach ratunkowych, a także w punktach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Minister mówił w poniedziałek, że jest otwarty na dalsze rozmowy z lekarzami PZ, jeśli ci otworzą gabinety dla pacjentów. Lekarze odpowiadali, że nie jest to możliwe, bo w tym celu musieliby podpisać umowy z NFZ na warunkach, które uważają za niekorzystne.

bDZZLQnO

Punktami spornymi są m.in. nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietu onkologicznego oraz sposób finansowania POZ.

We wtorek oświadczenie ws. przebiegu negocjacji umów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015 wydało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) z Wielkopolski.

Prezes PPOZ Bożena Janicka podkreśliła w nim, że PPOZ prowadziło negocjacje umów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015 z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia od września ub. roku i zakończyło je 17 grudnia. - _ Wynik tych negocjacji jest wiążący dla wszystkich lekarzy w Polsce _ - wskazała, dodając, że PZ prowadziło negocjacje niezależnie od PPOZ. - _ Wynikiem negocjacji jest, po raz pierwszy od 2008 roku, wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną o 1,1 mld zł. Stanowi to ponad 20 proc. wartości kontraktów dla lekarzy _ - czytamy w oświadczeniu Janickiej.

Z rozmów ministra zdrowia z Porozumieniem Zielonogórskim cieszy się poseł PSL Józef Zych. - _ To tragedia, kiedy pozostawia się dziesiątki tysięcy ludzi bez możliwości dostępu do gabinetów lekarskich i to jest totalne nieporozumienie, kiedy sięga się po tak drastyczne środki _ - powiedział Zych we wtorek w Szczecinie podczas inauguracji obchodów 120-lecia utworzenia tego ugrupowania.

bDZZLQnP

Jak powiedział, w niedzielę w _ gorącym momencie _ podjął się rozmów między Arłukowiczem i Porozumieniem Zielonogórskim ws. ich wtorkowego spotkania. _ Mam ogromny szacunek do ministra z tego jednego w tej chwili powodu, że pomimo wcześniejszych oświadczeń i postawienia warunków zdobył się na to _ - powiedział Zych. _ Porozumienie przekroczyło wszystkie granice, ale najważniejsze jest to, że wreszcie dochodzi do rozmów i jak sądzę do rozwiązania problemów _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Bartosz Arłukowicz ponownie chce negocjować z lekarzami Co na tę propozycję lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego?
Minister zdrowia wprowadza plan _ B _ _ - Dla kogo negocjował zespół PZ? Dla pacjentów, czy może dla spółki Medical Concept, z którą jest związany? - _pytał Bartosz Arłukowicz.
10 memów o pakiecie kolejkowym Internauci porównują NFZ do doktora House, żartują z ministra Arłukowicza i tęsknią za lekarzami pokroju profesora Religi. Zobacz najlepsze memy.
bDZZLQoi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)