Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel bronią
25.09.2014 22:33

Traktat o handlu bronią konwencjonalną może wejść w życie

Zmiany poparły już 54 państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Traktat o handlu bronią konwencjonalną (ATT), przyjęty w kwietniu 2013 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, został ratyfikowany przez wystarczającą liczbę państw, by wejść w życie 24 grudnia - poinformowały Narody Zjednoczone.

Traktat ratyfikowały już 53 państwa (w tym osiem dzisiaj). Aby ATT mógł wejść w życie, wymagane było ratyfikowanie go przez 50 państw.

ATT jest pierwszym traktatem regulującym międzynarodowy handel bronią konwencjonalną. Po wejściu w życie będzie pierwszym międzynarodowym dokumentem, który wyznacza standardy międzynarodowego handlu bronią w zgodzie z poszanowaniem praw człowieka, tak by przeciwdziałać zbrodniom wojennym i chronić cywilów.

ATT przewiduje m.in., że kraje nie będą mogły eksportować broni, jeśli naruszałoby to międzynarodowe embargo. Ponadto każdy kraj przed dokonaniem transakcji ma ocenić, czy istnieje ryzyko, że sprzedawana broń trafi w ręce terrorystów lub przestępców, albo też zostanie użyta do ludobójstwa i innych zbrodni wobec ludności cywilnej oraz do atakowania chronionych obiektów cywilnych, jak szkoły czy szpitale. Handel będzie też zakazany w przypadku dużego prawdopodobieństwa, że dostarczona broń zwiększy przemoc wobec kobiet i dzieci.

Traktat obejmuje zarówno broń lekką, jak i ciężką, a więc również czołgi, samoloty, śmigłowce wojskowe, rakiety i okręty. Dotyczy tylko przepływów międzynarodowych, nie dotyka legislacji narodowej i nie nakłada żadnych nowych zobowiązań na krajowy handel bronią.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ: Dramatyczny bilans wojny na Ukrainie Organizacja zaznacza, że dane o ofiarach pochodzą z dostępnych źródeł, toteż rzeczywista liczba zabitych jest najpewniej znacznie większa.
Rosja blokuje wystąpienia na forum ONZ Federalna Służba Bezpieczeństwa nie pozwoliła wielu działaczom i obrońcom praw ludności tubylczej w Rosji wyjechać do Nowego Jorku.
Komorowski chce ograniczyć przywileje Rosji Bronisław Komorowski na szczycie klimatycznym ONZ. Będzie chciał przekonać, by zniesiono prawo weta Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.
Tagi: handel bronią, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz