Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
07.04.2012 15:28

Tragedia w Kaszmirze. Lawina zasypała stu żołnierzy

Do tragedii doszło na jednym z lodowców w Kaszmirze. Lawina zmiotła obóz pakistańskiej armii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ratownicy wydobyli spod śniegu ciała kilku pakistańskich żołnierzy, którzy zostali przysypani lawiną w pobliżu lodowca Siachen w Kaszmirze. Łącznie pod śniegiem znalazło się ponad sto osób - lawina zeszła na obóz pakistańskiej armii. *

Aktualizacja: 18:17

W akcji ratunkowej uczestniczą oddziały ratunkowe z psami, wspomagane helikopterami. Działania utrudnia bardzo niska temperatura, spadająca do minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

Do zdarzenia doszło na lodowcu Siachen w Kaszmirze, w rejonie będącym terytorium spornym pomiędzy Indiami a Pakistanem. Lodowiec Siachen to jeden z największych lodowców na świecie znajdujących się poza strefą arktyczną.

W pobliżu znajdują się cztery himalajskie szczyty o wysokości ponad 8 tysięcy metrów nad poziomem morza: K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II.

ZDJĘCIA Z AKCJI RATUNKOWEJ:

Tysiące żołnierzy pakistańskich i indyjskich stacjonuje na granicznym lodowcu Siaczen, często określanym mianem najwyżej położonego pola walki między dwoma krajami w konflikcie o Kaszmir. W 1984 r. lodowiec był miejscem krwawych starć.

Siaczen leży na północno-wschodnim odcinku linii kontroli między Pakistanem a Indiami, za rzeką Indus i za Himalajami, gdzie zaczynają się góry Karakorum. Linia kontroli wspina się tam na gigantyczny lodowiec - mający długość ponad 80 kilometrów - i przecina go na wysokości sześciu tysięcy metrów.

Mimo że zimą temperatura spada tam do minus 50 stopni Celsjusza, zarówno Indie jak i Pakistan utrzymują tam posterunki wojskowe.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz