Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kuba
22.05.2012 23:05

Tortury na Kubie. Rząd zapewnia, że egzekwuje zakaz

Rząd kubański poddał się po raz drugi weryfikacji przed ONZ-owskim Komitetem przeciwko Torturom i zapewnił ten organ, że przypadki maltretowania więźniów w zakładach karnych są na Kubie ścigane sądownie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Rząd kubański poddał się po raz drugi weryfikacji przed ONZ-owskim Komitetem przeciwko Torturom (CAT) i zapewnił ten organ, że przypadki maltretowania więźniów w zakładach karnych są na Kubie ścigane sądownie.

_ - Na Kubie nie ma i nie będzie miejsca na bezkarność _ - oświadczył składając wyjaśnienia przed komitetem zastępca prokuratora generalnego i szef kubańskiej delegacji Rafael Pino. Dodał, że _ tortury i maltretowanie więźniów są na Kubie zakazane i stanowią przestępstwo _.

_ - Niemniej - mówił Pino - nie jesteśmy zadowoleni z sytuacji i Kuba pracuje obecnie nad nowelizacją Kodeksu Karnego, w którym brak definicji tortur _. Wiceprokurator generalny poinformował, że w latach 2007-2011 napłynęło do prokuratury 419 000 skarg od obywateli. 263 z nich związane były, jak to określił, z _ faktami złego traktowaniem więźniów w ośrodkach penitencjarnych lub aresztach _.

Skargi zostały zbadane i _ karnie zwolniono 46 funkcjonariuszy sił porządkowych _ - powiedział Rafael Pino. Wiceprokurator generalny skarżył się na _ kampanię polityczną i medialną, której ofiarą jest Kuba _ i która sugeruje, że w tym kraju wybacza się stosowanie tortur.

Odpowiadając na pytania członków CAT dotyczące sytuacji aktywistów ruchu obrony praw człowieka na Kubie, Pino oświadczył, że w jego kraju _ nie mogą być traktowani jako tacy, zgodnie z normami ONZ _, ponieważ ich działania _ zmierzają do zniszczenia wewnętrznego ładu prawnego _ i działają oni _ z inspiracji zagranicznego mocarstwa _.

Zapewniał też, że _ nikt na Kubie nie jest prześladowany lub karany za korzystanie ze swych praw, łącznie z prawem do swobodnej wypowiedzi _. Zapytany o to, jak traktuje się w jego kraju więźniów podejmujących strajk głodowy, zastępca prokuratora generalnego oświadczył, że _ zapewnia się im jak najlepszą opiekę lekarską _.

CAT zwrócił się do niego o wyjaśnienie kilku przypadków pobicia osadzonych przez służby więzienne, m.in. okoliczności śmierci Juana Wilfredo Soto Garcii w szpitalu w Santa Clara w maju 2011 roku. Zmarł on trzy dni po tym, gdy poskarżył się na agentów policji, że po aresztowaniu został pobity.

Przewodniczący CAT, Chilijczyk Claudio Grossman wyraził zaniepokojenie z powodu braku precyzji w określeniu przestępstw, za które można wymierzyć na Kubie karę śmierci. Zwrócił się do rządu kubańskiego o przekształcenie obowiązującego od 2003 r. moratorium na wykonywanie wyroków śmierci i całkowite zniesienie tej kary.

W dniu, w którym kubański wiceprokurator generalny składał wyjaśnienia przed ONZ-owskim komitetem, oficjalny dziennik kubański _ Granma _ poinformował, że na Kubie jest obecnie 57 337 więźniów.

Dziennik nie podał, ile osób więzionych obecnie na Kubie można zaliczyć do _ więźniów z przyczyn sumienia _. 25 843 więźniów odbywa karę w _ otwartych zakładach _ penitencjarnych; 23 113 z nich pracuje i otrzymuje wynagrodzenie według tych samych taryf, co pracownicy na wolności - zapewnia _ Granma _.

Czytaj więcej o sytuacji na Kubie w Money.pl
Castro jedzie do USA. Kubańczycy protestują Córka prezydenta Kuby Raula Castro, Mariela Castro, otrzymała amerykańską wizę i pod koniec maja będzie uczestniczyć w konferencji na kalifornijskim uniwersytecie.
Papież Benedykt XVI dziękuje Raulowi Castro Papież podkreślał na Kubie potrzebę większej wolności religijnej i swobód obywatelskich.
Castro osobiście poprowadził wielki pochód Przywódca Kuby szedł na czele wielkiego pochodu, a u jego boku Święto Pracy celebrowało prawie 2 tys. zagranicznych gości i setki tysięcy Kubańczyków.
Tagi: kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz