Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
związki partnerskie
22.10.2011 14:40

To ma być partnertswo SLD i Ruchu Palikota

Leszek Miller chce forsować ustawę o związkach partnerskich. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi partiami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Klub SLD chce ponownie złożyć w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak powiedział szef klubu Leszek Miller, liczy na współpracę z Ruchem Palikota i PO.

Miller rozmawiał w sobotę w tej sprawie z przedstawicielami Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich.

_ - Chcielibyśmy zebrać podpisy z różnych klubów. Jesteśmy otwarci na współdziałanie z klubem Ruchu Palikota i z PO. Będziemy przypominać panu marszałkowi lub pani marszałek, by zechciała jak najszybciej poddać projekt procedurze sejmowej _ - powiedział szef klubu Sojuszu.

Wyraził nadzieję, że w nowej kadencji Sejmu ten projekt zostanie uchwalony.

POSŁUCHAJ LESZKA MILLERA:

Yga Kostrzewa z Grupy Inicjatywnej podkreślała, że projekt nie dotyczy tylko par tej samej płci, ale również par różnopłciowych.

_ - Nasze spotkanie jest kontynuacją kilkuletniej pracy SLD, strony społecznej i Zielonych 2004. Sojusz był do tej pory jedynym naszym partnerem w parlamencie, a teraz sytuacja się zmieniła _ - zwrócił uwagę Krystian Legierski z Zielonych 2004.

Również Legierski wyraził nadzieję, że w nowej kadencji Sejmu uda się załatwić pilną - jak ocenił - sprawę dla par, które żyją w związkach pozamałżeńskich.

Tomasz Szypuła z Grupy Inicjatywnej zapowiedział, że w sprawie projektu spotkają się wkrótce przedstawiciele SLD i Ruchu Palikota - Ryszard Kalisz i Robert Biedroń. _ Decydujący będzie głos PO _ - dodał.

Projekt daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej lub różnej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i dziedziczenia po zmarłym partnerze. Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych, tzw. PACS (_ Paktu Solidarności _).

Związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

Zgodnie z projektem Sojuszu, osoby pozostające w związku partnerskim miałyby m.in. możliwość posiadania wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i odmowy zeznań przeciwko partnerowi. Przysługiwałoby im też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym. Partner miałby również, w razie śmierci drugiego z partnerów, możliwość starania się o prawo do przejęcia po nim umowy najmu mieszkania. Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w mijającej kadencji Sejmu, w lipcu. Posłowie nie zakończyli jednak nad nim prac.

O planach partii po wyborach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t86743.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/politycy;ujawniaja;swoje;plany;to;chca;zrobic;w;tej;kadencji,140,0,946316.html) Politycy ujawniają swoje plany. To chcą zrobić w tej kadencji Reforma KRUS, nowe podatki, ale też ulgi. Zobacz jakich zmian chcą parlamentarzyści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;ostrzegaja;jezeli;nic;nie;zrobimy;czeka;nas;krach,134,0,945542.html) Ekonomiści ostrzegają: czeka nas krach Ujawniają co czeka kraje Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polskę. Chwalą Greków za cięcia, ale są pewni, że...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;u;drzwi;10;problemow;ktore;moga;pograzyc;rzad;tuska,123,0,933499.html) 10 problemów, które mogą pogrążyć Tuska Money.pl wskazuje największe zagrożenia najbliższych lat.
Tagi: związki partnerskie, związki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz