Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To co wyjawił były wicepremier, może wstrząsnąć Polską

0
Podziel się:

Sprawa dotyczy okresu, gdy na czele rządu stał Jarosław Kaczyński.

To co wyjawił były wicepremier, może wstrząsnąć Polską
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEIRVEOd

Gdy u władzy był Jarosław Kaczyński, PiS miało przekupić ojca Rydzyka wielomilionowymi kontraktami rządowymi na inwestycje geotermalne. W zamian twórca Radia Maryja miał nie domagać się od PiS-u, zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Taką informację na jednym z portali społecznościowych, ujawnił były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Roman Giertych.

Aktualizacja 21:00

Roman Giertych zamieścił na swoim profilu na Facebooku list, jaki wystosował do ojca Rydzyka na początku stycznia. Czytamy w nim, że ojciec dyrektor prowadził z kierownictwem PiS negocjacje nt. wielomilionowych kontraktów rządowych na inwestycje geotermalne. _ Dziwnym trafem państwowe decyzje o inwestycjach w interesy Ojca Dyrektora czasowo korelowały z brutalnymi atakami na mnie i na moją formację organizowanymi w mediach mu podległych. Decyzje te podejmowali urzędnicy podlegli moim największym konkurentom w ówczesnym czasie, czyli politykom PiS. To wówczas sformułował on pod moim adresem złowieszcze zdanie: „jest już na katafalku" (uwaga ojca Rydzyka była bardzo szeroko komentowana w mediach i któregoś dnia moja mała córeczka zapytała mnie: „co to znaczy tatusiu, że jesteś na katafalku?"; jak boleśnie słowa katolickiego zakonnika przeżyła moja matka, wówczas jeszcze żyjąca, nie będę opisywał). _

bEIRVEOf

_ Skąd taka zajadłość u osoby duchownej? Mój spór z Ojcem Dyrektorem bierze swój początek od spotkania w Krakowie w 2002 r., na którym zażądał on podporządkowania politycznego i finansowego LPR jego władzy. Wówczas stanowczo i jednoznacznie sprzeciwiłem się ingerowaniu osoby duchownej w życie polityczne, uznając, że bieżąca działalność polityczna jest domeną osób świeckich. W odpowiedzi usłyszałem od Ojca Dyrektora, że zostanę zniszczony - _czytamy w liście Romana Giertycha.

Były wicepremier przypomniał też: _ W kwietniu 2007 r. LPR podjęła inicjatywę wprowadzenia konstytucyjnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Lider PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie sprzeciwił się tej inicjatywie, żądając od swoich posłów, by jej nie popierali. W efekcie aż 94 posłów PiS nie udzieliło w głosowaniu poparcia wnioskowi o konstytucyjną ochronę życia (w tym sam J. Kaczyński). Ojciec Dyrektor wprawdzie publicznie zadeklarował poparcie dla naszej inicjatywy, ale de facto nie uczynił nic, by wymóc na PiS pozytywne głosowanie, gdyż prowadził w tym samym czasie inne negocjacje nad kolejnymi dotacjami rządowymi na swoje inwestycje. Dziś w mediach ojca Rydzyka występują w charakterze cenzorów mojej postawy katolickiej politycy PiS, którzy wówczas nie głosowali za życiem _ - napisał w liście do Redemptorysty.

Całą sprawę w wywiadzie w RMF FM skomentował Michał Kamiński, były ważny polityk PiS, którego zdaniem _ gdyby zarzuty w sprawie koncesji geotermalnych okazały się prawdą, gdyby okazało się, że partia polityczna i medium, które nazywa się katolickim, kupczą sprawą ochrony życia, to byłby gigantyczny skandal. _

_ - Z całą pewnością warto prześledzić zmianę stanowiska, zarówno Radia Maryja, jak i PiS-u w sprawie konstytucyjnej ochrony życia poczętego w roku 2007 i w roku ubiegłym. W tym w jednym przypadku, w roku ubiegłym, kiedy to było wygodne dla PiS-u, bo trzeba było rywalizować z Ziobro i trzeba było podlizywać się katolickiej opinii publicznej, nagle bardzo twarde stanowisko, którego nie było w 2007 roku, kiedy PiS miał wszelkie możliwości - zastanawia się Kamiński. _

bEIRVEOl

Były poseł PiS na potwierdzenie tego przypomina, że partia Jarosława Kaczyńskiego miała w tamtym czasie większość konstytucyjną, więc mogła ustawę antyaborcyjną zaostrzyć. _ - Gdyby ta sugestia, która jest w liście do biskupów pana Romana Giertycha okazała się prawdą, to byłby to być może największy skandal polityczny ostatnich lat, bo okazałoby się, że z jednej strony partia polityczna, a z drugiej strony medium, które nazywa się katolickim, kupczy sprawą ochrony życia. I to byłby gigantyczny skandal - _dodał Kamiński.

Czytaj więcej w Money.pl
Leszek Miller atakuje Kaczyńskiego i Ziobrę - _ Mamy kolejny dowód na to, jaką koncepcją miała być IV RP. To miało być państwo opresyjne i represyjne _ - podkreślił.
Będzie doniesienie w sprawie słów Rydzyka? - Nie jest wykluczone doniesienie do prokuratury - powiedział szef KRRiT Jan Dworak.
Prezes PiS jest pewny: To ustawa pisana pod Niemców Jarosław Kaczyński mówi, kto niszczy Polskę i jest z siebie bardzo zadowolony.
bEIRVEOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)