Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To była eutanazja? Pielęgniarka zabiła sześciu pensjonariuszy

0
Podziel się:

30-letnia pielęgniarka została uznana przez francuski sąd za winną otrucia sześciu starszych osób.

To była eutanazja? Pielęgniarka zabiła sześciu pensjonariuszy
(Prebranac/Dreamstime)

30-letnia pielęgniarka została uznana przez francuski sąd za winną otrucia sześciu starszych osób i usiłowanie zabójstwa kolejnych trzech w domu spokojnej starości w Jacob-Bellecombette w południowo-wschodniej Francji.

Kobieta, zatrudniona w tej placówce od lata 2012 roku, podała dziewięciorgu pensjonariuszom, których stan zdrowia oceniano jako dobry, _ koktajl psychotropowy _ - powiedziała Dietlind Baudoin z prokuratury w Chambery, prefekturze departamentu Sabaudia. Jej zdaniem wskazuje to, że czynu nie można zakwalifikować jako eutanazji.

Na tym etapie śledztwa nie stwierdzono żadnych innych przypadków otrucia pacjentów - podała prokuratura.

Do zgonów w domu spokojnej starości w miejscowości Jacob-Bellecombette doszło od początku października. Ofiary miały ok. 80 lat i były w _ dobrym zdrowiu, z pewnymi niedogodnościami związanymi z wiekiem _; osoby te _ nie były u kresu życia _ - poinformowała Baudoin. Dodała, że podejrzana przyznała się do przygotowania trującej substancji, _ aby ulżyć cierpieniu _ pacjentów, jednak bez wspominania o eutanazji.

Według źródeł policyjnych pielęgniarka nie deklarowała, by chciała zabić pacjentów. _ Cała złożoność tej sprawy polega na tym, że problematyczny jest motyw zabójstwa _ - podkreśliły te źródła.

Pielęgniarka, która w areszcie przebywa od wtorku, początkowo była podejrzewana o otrucie 84-letniej pensjonariuszki; starsza kobieta pod koniec listopada zapadła nagle w śpiączkę, a zmarła dwa dni później. Badania toksykologiczne wykazały u pacjentki bardzo wysoki poziom psychotropów. Dyrekcja szpitala w Chambery, któremu podlega ten dom spokojnej starości, zawiadomiła prokuraturę.

Eutanazja jest we Francji nielegalna, ale w minionych latach media pisały o podobnych przypadkach z udziałem m.in. pielęgniarek. Według sondażu z początku listopada 92 proc. Francuzów opowiada się za eutanazją dla osób, które się jej domagają i zmagają się z _ nieuleczalnymi chorobami związanymi z cierpieniem nie do zniesienia _.

Prezydent Francois Hollande w lipcu zapowiedział debatę na ten temat.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanadyjczycy budują domy starców w Polsce Origin Active Lifestyle Communities - kanadyjski operator ośrodków opieki nad seniorami, wchodzi na Polski rynek. Chce budować miasteczka dla seniorów z zasobnym portfelem.
Eutanazja dzieci? Chcą rozszerzyć prawo Dwie komisje belgijskiego Senatu już poparły znaczną większością głosów projekt kontrowersyjnej ustawy.
Proszą o eutanazję. Poznaj ich historie Życie tych ludzi to pasmo bólu i cierpienia. Dlatego proszą o śmierć. Tę legalną
Unia uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek? - _ Wszystkie polskie pielęgniarki i położne będą mogły korzystać ze swobody podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie Unii _ - zapowiada europosłanka Małgorzata Handzlik.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)