Notowania

wiadomości
20.12.2014 16:40

To dochodzenie kosztowało skarb państwa 31 milionów funtów

W Wielkiej Brytanii słychać głosy oburzenia na nadużywanie praworządności przez kancelarię adwokacką Phila Shinera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)
Adwokat Phil Shiner

W Wielkiej Brytanii słychać głosy oburzenia na nadużywanie praworządności przez kancelarię adwokacką, która reprezentowała grupę Irakijczyków przeciwko rządowi w Londynie.

Skarżyli oni bezpodstawnie brytyjskich żołnierzy o torturowanie i egzekucje jeńców w Iraku. Wieloletnie publiczne dochodzenie w tej sprawie kosztowało skarb państwa 31 milionów funtów.

Kończąc w tym tygodniu to dochodzenie prowadzący je sędzia w bardzo ostrych słowach potępił dziewięciu Irakijczyków za podyktowane nienawiścią, kłamliwe pomówienia brytyjskich żołnierzy i oczyścił ich ze wszystkich z zarzutów.

Ministerstwo obrony zapowiedziało, że będzie się domagać zwrotu kosztów prawnych od adwokata Phila Shinera, który reprezentował Irakijczyków. Londyńska prasa zebrała informacje o innych wątpliwych sprawach jakich się podejmował.

W jednej z nich uchodźca z Etiopii odsiadujący wyrok za morderstwo skarżył rząd za pozbawienie go prawa wyborczego. Został potem deportowany z Wielkiej Brytanii bez prawa powrotu. Kiedy Shiner mimo to chciał kontynuować sprawę, sędzia oddalił ją jako absurdalną.

Dziennik "The Daily Telegraph" sugeruje, że adwokat jest ekspertem w nadużywaniu państwowych i unijnych funduszy prawnych i zbił na tym fortunę. W jednej tylko rozprawie przed Trybunałem Europejskim Shiner żądał zwrotu 120 tysięcy funtów za jeden dzień swego udziału. Trybunał zredukował ten rachunek, ale mecenas i tak zainkasował 40 tysięcy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz