Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TK zbada ustawę o groźnych przestępcach

0
Podziel się:

Konstytucyjność przyjętych przez Sejm rozwiązań bada też rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

TK zbada ustawę o groźnych przestępcach
(Patryk Ptak/REPORTER)

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią prezydenta przygotowywany jest wniosek do TK w sprawie ustawy o leczeniu w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni po odbyciu przez nich kar.

_ Materia jest skomplikowana, prezydent - podpisując ustawę - ważył z jednej strony racje, obawy opinii publicznej związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, z drugiej strony - że rzeczywiście pojawiły się istotne wątpliwości natury konstytucyjnej. W związku z powyższym, prezydent podpisał ustawę, ale zapowiedział skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego i taki wniosek jest przygotowywany _ - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Konstytucyjność przyjętych przez Sejm rozwiązań bada też rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, do której o rozważenie skierowania ustawy do TK zwróciła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. RPO zapowiedziała przeprowadzenie wizytacji w ośrodku w Gostyninie, w którym mają być izolowani najgroźniejsi przestępcy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób dotyczy m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). W 2014 r. pierwsze z tych osób zakończą wykonywanie wyroków.

Nowa ustawa ma dotyczyć jednak także innych wyjątkowo groźnych przestępców, jeśli odbywają kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że _ zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy _ zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Kibice już nie zasłonią twarzy na stadionie? Prawo w obecnym kształcie przewiduje, że w zgromadzeniu nie mogą uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia.
Wniosek ws. Trynkiewicza. Będzie ochrona? Minister sprawiedliwości zapewnia, że resort jest gotowy na różne warianty dalszego postępowania.
Policja szykuje się na wyjście Trynkiewicza Pedofil już 11 lutego może opuścić zakład karny.
Policja przygotowana na wyjście Trynkiewicza? W pierwszej połowie roku nadzorem prewencyjnym może zostać objętych 40 osób.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)