Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TK: Partiom można ograniczyć dotacje, ale nie wstecz

0
Podziel się

Sędziowie zbadali ustawę PO. Musi być poprawiona.

TK: Partiom można ograniczyć dotacje, ale nie wstecz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEhkfMAB

Ograniczanie subwencji budżetowej dla partii politycznych w trakcie roku budżetowego jest zgodne z konstytucją - orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Zabronili jednak obcięcia pieniędzy dla partii za okres przed wejściem w życie ustawy PO.

Trybunał oceniał ustawę Platformy Obywatelskiej, która weszła w kwietniu 2009 roku. Pod jego rozpatrzenie poddał ją prezydent Lech Kaczyński. Okazuje się, że prawo zmniejszające dotacje budżetowe dla partii jest zgodne z Konstytucją. Jednak nie można zabierać pieniędzy, które ugrupowania dostały przed wejściem w życie ustawy.

Zakwestionowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o partiach politycznych powinna więc teraz trafić do Sejmu, który na nowo określi czas, w jakim subwencja zostałaby ograniczona.

bEhkfMAD

Reprezentujący w Trybunale Sejm poseł Jerzy Kozdroń (PO) po ogłoszeniu orzeczenia wyraził nadzieję, że subwencje uda się ograniczyć, począwszy od drugiego kwartału 2010 roku. Prezydencki minister Andrzej Duda zapewnił z kolei, że -jeśli Sejm przyjmie nowe rozwiązania - które nie będą powodowały, że ustawa działałaby wstecz, to Lech Kaczyński taką ustawę podpisze.

Oszczędności w milionach

Zgodnie z ustawą kwoty przysługujące poszczególnych partiom miały być zmniejszone o:

  • 44 proc. - PO
    • 41 proc. - PiS
    • 11 proc. - SLD
    • 7 proc. - PSL
bEhkfMAJ

Jeśli partie przestałyby otrzymywać pieniądze z budżetu, to w ciągu roku zaoszczędzono by około 114 mln złotych. W 2008 roku największe dotacje z budżetu otrzymała Platforma Obywatelska - niemal 38 mln złotych. PiS dostało 35,5 mln złotych, PSL - 14,2 mln złotych, a SLD 13,5 mln złotych. Suma dofinansowania w 2009 roku dla wszystkich partii wyniesie 114 mln złotych.

Money.pl sprawdził, ile od 2002 roku kosztowało podatników utrzymywanie partii. Przez te lata uzbierała się kwota 604 mln zł. Pieniądze, które do tej pory przeznaczaliśmy na partie, systematycznie rosną.

bEhkfMAK
bEhkfMBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)