Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Rosji. Policja w Soczi poszukuje potencjalnej samobójczyni

0
Podziel się:

W Rosji często mają miejsce zamachy terrorystyczne w wykonaniu szahidek, tj. kobiet posługujących się pasem szahida wypełnionym materiałem wybuchowym i metalowymi elementami potęgującymi siłę rażenia.

Terroryzm w Rosji. Policja w Soczi poszukuje potencjalnej samobójczyni
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Blogsochi.ru, który cytuje źródło w organach ścigania, identyfikuje domniemaną terrorystkę jako 22-letnią Ruzanę Ibragimową pochodzącą z Osetii Północnej, republiki na rosyjskim Północnym Kaukazie. Portal publikuje policyjne fotografie poszukiwanej kobiety.

Zamieszcza też skan listu gończego, jaki komendant policji transportowej w Soczi wysłał za nią do policyjnych posterunków w mieście i jego okolicach. Polecił w nim natychmiastowe przekazanie wszystkim policjantom, a także pracownikom firm ochroniarskich i komunikacyjnych, danych osobowych domniemanej terrorystki.

Portal cytuje również źródło _ zbliżone do sił bezpieczeństwa _, według którego poszukiwana kobieta w ostatnich dniach była widziana na ulicy Sowietskiej w pobliżu przedstawicielstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w Soczi.

Blogsochi.ru. podaje, że jego źródło w policji jest zdumione tym, że sfotografowana przez organy porządku publicznego potencjalna zamachowczyni nadal jest na wolności.

W Rosji często mają miejsce zamachy terrorystyczne w wykonaniu _ szahidek _, tj. kobiet posługujących się _ pasem szahida _ wypełnionym materiałem wybuchowym i metalowymi elementami potęgującymi siłę rażenia. Często są to _ czarne wdowy _, czyli byłe żony zabitych przez siły bezpieczeństwa islamskich ekstremistów.

W Soczi od 7 stycznia obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, zarządzone przez prezydenta FR Władimira Putina. Faktycznie ustanowił on blokadę miasta na czas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Te pierwsze odbędą się w dniach 7-23 lutego, a drugie w dniach 7-16 marca.

Rygory wprowadzono przede wszystkim z powodu niespokojnej sytuacji na południu Rosji, zwłaszcza na Północnym Kaukazie. Przywódca tamtejszych islamskich radykałów Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

O panującym tam napięciu przypomniały w końcu grudnia zamachy bombowe w Piatigorsku i Wołgogradzie, miastach odległych od Soczi odpowiednio o 270 i 670 km. Zamachów w Wołgogradzie dokonali dwaj mężczyźni przeszkoleni na terrorystów samobójców. _ Komsomolskaja Prawda _ podała, że do miasta tego przyjechało wówczas trzech terrorystów. Gazeta utrzymuje, że ten trzeci udał się później do Moskwy.

W styczniu do aktów terroru doszło w Kraju Stawropolskim, Kabardo-Bałkarii i Dagestanie. Nigdy dotąd kraj przyjmujący olimpiadę nie miał do czynienia z taką erupcją terroryzmu bezpośrednio przed igrzyskami.

Czytaj więcej w Money.pl
Gorąco w Rosji. Służby zabiły 4 ekstremistów Wczoraj przed restauracją Zołotaja Imperia w Machaczkale eksplodował samochód, tuż przed tym lokal ostrzelano z granatnika.
Stan wyjątkowy w Rosji. Znaleziono ciała... W czasie oględzin jednego z samochodów, w którym znajdowały się zwłoki, w pobliżu eksplodował ładunek wybuchowy.
Moskwa rozdaje bilety do metra Na darmowy przejazd można _ zapracować _ wykonując 30 przysiadów - oto nietypowa promocja zimowych igrzysk w Soczi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)