Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Rosji. Podejrzani o zamach bombowy w rękach policji

0
Podziel się:

Zatrzymano sześciu mężczyzn podejrzanych o zorganizowanie grudniowego zamachu bombowego w Piatigorsku, w Kraju Stawropolskim.

Terroryzm w Rosji. Podejrzani o zamach bombowy w rękach policji
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Zatrzymano sześciu mężczyzn podejrzanych o zorganizowanie grudniowego zamachu bombowego w Piatigorsku, w Kraju Stawropolskim - poinformował rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK). Dodano, że zatrzymani przyznali się do dokonania zamachu.

NAK, rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji, nie ujawnił okoliczności zatrzymania domniemanych terrorystów. Przekazał jedynie, iż wszyscy przyznali się do dokonania zamachu w Piatigorsku, a także, iż jeden z zatrzymanych ma obywatelstwo Azerbejdżanu.

Komitet oświadczył, że dzięki zatrzymaniu podejrzanych _ udało się udaremnić jeszcze jedną zbrodnię o charakterze terrorystycznym _. 27 grudnia w eksplozji samochodu osobowego zaparkowanego w pobliżu komendy policji drogowej w Piatigorsku, stolicy Północnokaukaskiego Okręgu Federalnego, zginęły trzy osoby. Siłę wybuchu oceniono na 50 kg trotylu. Kraj Stawropolski graniczy m.in. z Krajem Krasnodarskim, na terytorium którego znajduje się Soczi, stolica zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich.

Sztab operacyjny sił bezpieczeństwa w Kraju Stawropolskim objął zachodnie przedmieścia Piatigorska _ reżimem operacji antyterrorystycznej _, tj. rodzajem stanu wyjątkowego. W czwartek rygory takie wprowadzono w dwóch innych rejonach Kraju Stawropolskiego. Decyzję tę podjęto po znalezieniu tam czterech samochodów osobowych z ciałami sześciu zastrzelonych mężczyzn.

W czasie oględzin jednego z samochodów w pobliżu eksplodował ładunek wybuchowy; nikt nie ucierpiał. Bomba podłożona była też w jednym z trzech pozostałych aut; rozbrojono ją przy użyciu robota.

Wszyscy zabici to kierowcy, którzy trudnili się prywatnym przewozem osób. Śledczy podejrzewają, że za zabójstwami stoją północnokaukascy ekstremiści islamscy.

Rejony, w których w czwartek wprowadzono _ reżim operacji antyterrorystycznej _, są położone na granicy z Kabardo-Bałkarią, jedną z najbardziej niespokojnych republik na Północnym Kaukazie. Śledczy utrzymują, że zabójcy przybyli do Kraju Stawropolskiego właśnie z tej republiki. 30 grudnia w pobliżu miejscowości Czegem w Kabardo-Bałkarii podczas operacji antyterrorystycznej siły federalne zabiły trzech islamistów. Czegem znajduje się w odległości 70 km od miejsc, w których w czwartek znalezione ciała zastrzelonych kierowców.

Rygory _ reżimu operacji antyterrorystycznej _ przewidują m.in. wzmocnienie ochrony porządku publicznego, przeszukiwanie ludzi i pojazdów, kontrolę rozmów telefonicznych i ograniczenie możliwości korzystania z innych środków łączności.

Gubernator Kraju Stawropolskiego Władimir Władimirow oznajmił, że celem terrorystów jest zastraszenie ludności. _ Zbrodnie te są wyzwaniem rzuconym władzom i siłom bezpieczeństwa. Chodzi o stworzenie napiętej atmosfery, sprowokowanie konfliktów i rozruchów _ - wskazał. W piątek w stan podwyższonej gotowości bojowej postawiono stacjonujące w Kraju Stawropolskim jednostki 49. armii Ministerstwa Obrony FR.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin wypowiada wojnę terrorystom Putin zapowiedział, że Rosja będzie niezłomnie, brutalnie i konsekwentnie walczyć z terrorystami aż do ich całkowitego unicestwienia.
Pielgrzymi giną w zamachu bombowym Co najmniej ośmiu szyickich pielgrzymów zdążających na święto Aszury zginęło dzisiaj w trzech zamachach bombowych w Bakubie na północ od Bagdadu - podały źródła bezpieczeństwa.
Czarna Wdowa dokonała ataku terrorytycznego Wybuch bomby w Wołgogradzie zabił 6 osób i ranił ponad 20.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)