Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Nigerii. Blisko 70 zabitych w atakach

0
Podziel się:

Za przeprowadzone na północnym wschodzie Nigerii ataki odpowiada najpewniej zbrojne ugrupowanie islamistyczne Boko Haram

Terroryzm w Nigerii. Blisko 70 zabitych w atakach
(AP/Fotolink/East News)

Co najmniej 67 osób zginęło w dwóch atakach przeprowadzonych na północnym wschodzie Nigerii najpewniej przez zbrojne ugrupowanie islamistyczne Boko Haram - podali świadkowie i policja. Jeden z ataków miał miejsce podczas mszy w katolickim kościele.

Podczas ataku na kościół we wsi Waga Chakawa w stanie Adamawa islamiści najpierw zaatakowali modlący się tłum ładunkami wybuchowymi, a następnie ostrzelali ludzi z broni palnej. Z informacji świadków wynika, że co najmniej 22 osoby straciły życie, a podczas czterogodzinnego oblężenia świątyni członkowie Boko Haram wzięli zakładników, których los pozostaje nieznany. Napastnicy spalili też kilka domów.

Informacje o ofiarach ataku potwierdzili przedstawiciele lokalnego Kościoła katolickiego. Pogrzeby ofiar miały się odbyć w poniedziałek. Do sprawy nie odniosły się oficjalnie władze Nigerii ani wojsko.

Drugi zamach miał miejsce w mieście Kawuri w stanie Borno. Świadkowie relacjonowali, że napastnicy przyjechali samochodami terenowymi, udając kupców wracających z pobliskiego targu. Najpierw pozakładali oni domowej roboty ładunki wybuchowe w strategicznych punktach miasta, po czym zaatakowali mieszkańców. Zanim zbiegli, zdążyli spalić kilka domów i samochodów. Policja doliczyła się dotąd 45 zabitych i 26 rannych, zastrzegła jednak, że bilans ofiar może wzrosnąć.

W ciągu ostatnich trzech lat tysiące osób zginęły w Nigerii w wyniku konfliktu między zamieszkanym przeważnie przez chrześcijan południem kraju i muzułmańską północą. Radykalne organizacje islamskie chcą oderwać północ od reszty kraju i utworzyć tam państwo wyznaniowe. Według organizacji praw człowieka walki, toczone z dala od kluczowych dla gospodarki pól naftowych, są często ignorowane przez rząd centralny.

Czytaj więcej w Money.pl
Związki homoseksualne to tam przestępstwo W Nigerii zabroniono małżeństw homoseksualnych, _ stosunków miłosnych _ osób tej samej płci oraz członkostwa w ugrupowaniach walczących o prawa homoseksualistów.
Islamiści zaatakowali bazę lotniczą Islamiści, których liczbę ocenia się na ok. 500, wdarli się na teren bazy ciężarówkami, korzystając ze wsparcia uprowadzonego wcześnie transportera opancerzonego.
Powiększa się lista grup terrorystycznych Skutkuje to uznaniem za przestępstwo udzielania wsparcia materialnego tym grupom.
5-letni chłopiec ofiarą mordu rytualnego Chłopcu obcięto głowę i genitalia. Jego ciało wrzucono do zbiornika z wodą. Policja aresztowała cztery osoby, podejrzane o udział w tym zabójstwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)