Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Europie. Nowy komunikat ETA

0
Podziel się:

Baskijska organizacja terrorystyczna w komunikacie przesłanym lokalnemu dziennikowi Gara podtrzymuje, że obecnie tworzy struktury przeznaczone do całkowitego rozbrojenia.

Hiszpańskie wojsko
Hiszpańskie wojsko (AP/Fotolink/East News)

ETA podkreśla również w komunikacie swoją _ wolę znalezienia spójnego, realnego i pełnego rozwiązania kwestii, poprzez wycofanie z użycia broni i materiałów wybuchowych _.

Członkowie organizacji podkreślili, że na tym etapie procesu to baskijskie partie polityczne i ruchy społeczne _ powinny wziąć na siebie wyzwania procesu wyzwolenia _. Konfrontacja demokratyczna powinna zdaniem organizacji nieść za sobą przezwyciężenie _ konsekwencji konfliktu zbrojnego _, między innymi: _ powrót do domu baskijskich więźniów i uchodźców _, rozbrojenie ETA i _ demilitaryzacje Kraju Basków _.

Wystosowanie komunikatu zbiegło się w czasie z wizytą w Kraju Basków Jonathana Powella, brytyjskiego dyplomaty i głównego negocjatora Wielkiej Brytanii w sprawie Irlandii Północnej i Martina McGuinnessa, polityka irlandzkiego ugrupowania Sinn Fein i zastępcy pierwszego ministra Irlandii Północnej. Obaj politycy pełnią role mediatorów w baskijskim procesie pokojowym. McGuinness w wystosowanym oświadczeniu zakwalifikował deklaracje ETA jako _ olbrzymi krok naprzód w procesie _.

Według dziennika El Pais, hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych nie posiada informacji jakoby ETA zlikwidowała jakiekolwiek struktury i nie przywiązuje dużej wagi do sobotniego komunikatu. Źródła wewnątrz ministerstwa wskazują, że będzie ono podtrzymywać swoją _ twardą politykę _ i nie przewiduje _ żadnych ustępstw _ wobec terrorystów.

ETA powstała w 1959 roku, podczas dyktatury Francisco Franco i celem jej działalności było uzyskanie niepodległości przez Kraj Basków. Dokonywała ataków o charakterze terrorystycznym do roku 2011, kiedy ogłoszony został koniec _ działalności zbrojnej _ i rozpoczął się baskijski proces pokojowy. Eksperci porównują go z działaniami, które miały miejsce w Republice Południowej Afryki i Irlandii Północnej.

W parę miesięcy po ogłoszeniu końca działalności terrorystycznej powstała Międzynarodowa Komisja Weryfikacji mająca za zadanie nadzorować proces rozbrojenia. W jej skład wchodzą dyplomaci, którzy interweniowali już między innymi w konfliktach w Irlandii Północnej, RPA, Sri Lance, Kosowie, Iraku czy Nepalu.

Uznania roli komisji i przystąpienia do negocjacji za jej pośrednictwem odmówił jednak hiszpański rząd. Jak stwierdził minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz _ rząd nie potrzebuje międzynarodowej weryfikacji żeby sprawdzić, czy ETA się rozwiąże, wystarczy do tego policja _. Gabinet Mariano Rajoya oczekuje tylko i wyłącznie komunikatu o _ całkowitym i bezwarunkowym rozwiązaniu ETA _.

Czytaj więcej w Money.pl
Baskijscy separatyści niszczą arsenał Organizacja Kraj Basków i Wolność (ETA) zademonstrowała dziś w Bilbao w obecności członków Międzynarodowej Komisji Weryfikacyjnej część zniszczonego przez nią własnego arsenału.
Ropa na Wyspach Kanaryjskich? Gigantyczny... Decyzja w sprawie wartego 7,5 miliarda dolarów projektu może zakończyć 10-letni spór pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami - informuje Financial Times.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)