Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Terroryzm na świecie. Pakistan uwolni afgańskiego taliba

0
Podziel się

Prezydentowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest on przez władze postrzegany jako osobistość ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju.

Terroryzm na świecie. Pakistan uwolni afgańskiego taliba
(AP/Fotolink/East News)
bDJdkTCJ

Pakistańskie władze uwolnią wkrótce Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara, w nadziei na ułatwienie procesu pokojowego w Afganistanie wobec zbliżania się terminu wycofania amerykańskich żołnierzy w 2014 roku.

_ Pakistan zdecydował w zasadzie o uwolnieniu mułły Baradara. Powinien być zwolniony jeszcze w tym miesiącu _ - powiedział dziś szef dyplomacji pakistańskiej Sartaj Aziz, który poruszył tę sprawę pod koniec sierpnia podczas wizyty w Islamabadzie delegacji afgańskiej z prezydentem Hamidem Karzajem. Dodał jednocześnie, że Baradar nie będzie od razu przekazany bezpośrednio władzom afgańskim.

Prezydentowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest on przez władze postrzegany jako osobistość ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju po ponad dekadzie walk z dowodzonymi przez USA siłami NATO i siłami afgańskimi.

bDJdkTCL

_ Oczywiście Karzaj chciał, aby wrócił on do Afganistanu, lecz uważamy, że jeśli oni obydwaj mają odegrać pozytywną rolę w procesie pojednania, muszą działać zgodnie z tym, czego chce od niego afgańska Rada Najwyższa talibów (Szura) _ - podkreślił szef pakistańskiej dyplomacji.

Afganistan z zadowoleniem przyjął decyzję Pakistanu, lecz rzecznik prasowy prezydenta Karzaja Aimal Faizi powiedział, że jeśli Baradar pozostanie w Pakistanie, musi być dostępny, bezpieczny, przebywać pod znanym adresem oraz musi mieć możliwość działania na rzecz afgańskiego procesu pokojowego i utrzymywania kontaktów z Szurą.

Baradara aresztowano w Karaczi w styczniu 2010 r., gdy wydało się, że za plecami Pakistanu próbuje rozmów z przedstawicielami prezydenta Karzaja.

Afganistan uwolnił do tej pory z więzień 33 afgańskich talibów, jednak zdaniem wielu analityków - jak pisze AFP - nie miało to wpływu na proces pokojowy w Afganistanie, gdyż zwolnieni talibowie wrócili na tereny walk w oczekiwaniu na wypuszczenie bardziej znaczących postaci, takich jak mułła Baradar.

bDJdkTCR

Pakistan uważany jest za kraj kluczowy dla amerykańskich wysiłków mających na celu ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Zadanie to jest coraz bardziej naglące w miarę jak zbliża się termin wycofania amerykańskich żołnierzy.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 1996 roku. W 2001 roku zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych. Wielu obserwatorów obawia się, że mogą ponownie spróbować sięgnąć po władzę, kiedy siły zachodnie się wycofają.

Czytaj więcej w Money.pl
Talibowie grożą dalszymi zamachami. Gdzie? Rząd tego państwa nie będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych z talibami w stolicy Kataru w Dausze - zapowiedział dzisiaj urząd prezydenta Hamida Karzaja.
Afganistan w tej sprawie jest już samodzielny Pakistan jako mocarstwo regionalne posiadające broń nuklearną jest uważany za kluczowy kraj w stabilizowaniu sytuacji w Afganistanie.
Zamach przed meczetem. Zamordował 20 osób Większość ofiar to ludzie, którzy wychodzili z meczetu na targ po piątkowych modłach.
bDJdkTDm
Źródło:
KOMENTARZE
(0)