Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm w usa
24.09.2012 22:03

Terroryzm. Brytyjczycy wydadzą radykalnego duchownego

Wielka Brytania wkrótce przekaże Stanom Zjednoczonym radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Hamzę al-Masriego oraz czterech domniemanych terrorystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

*Wielka Brytania wkrótce przekaże Stanom Zjednoczonym radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Hamzę al-Masriego oraz czterech domniemanych terrorystów - poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. *

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił w poniedziałek wniosek o odwołanie od wyroku, który zezwalał Wielkiej Brytanii na ekstradycję byłego imama londyńskiego meczetu w Finisbury Park oraz czterech innych podejrzanych o terroryzm. Decyzja Trybunału kończy długą batalię sądową.

_ Minister (Theresa May) z zadowoleniem przyjęła dzisiejszą decyzję o tym, że sprawa nie zostanie skierowana do Wielkiej Izby Trybunału _ - podano w oświadczeniu brytyjskiego MSW.

_ Będziemy dążyć do tego, by osoby te najszybciej jak to możliwe zostały przekazane amerykańskim władzom _ - podkreśliło ministerstwo.

10 kwietnia strasburski Trybunał dał zielone światło do ekstradycji Mustafy Kamala Mustafy, znanego także jako Abu Hamza al-Masri, zastrzegając jednak, że on i czterej inni podejrzani o terroryzm nie mogą zostać wydaleni do czasu zakończenia ewentualnej procedury odwoławczej.

USA zarzucają duchownemu, który nie widzi na jedno oko i zamiast dłoni ma hak, udział w akcji porwania 16 zakładników w Jemenie w 1998 roku. Podczas operacji odbijania zakładników przeprowadzonej przez jemeńskie wojsko zginęły cztery uprowadzone osoby.

Według władz w Waszyngtonie w latach 2000-2001 al-Masri starał się utworzyć w stanie Oregon obóz szkoleniowy dla terrorystów i wspomagał finansowo kandydatów na dżihadystów, którzy chcieli odbyć podobne szkolenia na Bliskim Wschodzie.

Duchowny przebywa obecnie w brytyjskim więzieniu. W 2006 r. skazano go na siedem lat pozbawienia wolności za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i wzywanie do zabójstwa.

Al-Masri twierdzi, że utracił posiadane wcześniej obywatelstwo Egiptu, ale władze Wielkiej Brytanii traktują go nadal jako obywatela egipskiego, więc są gotowe go przekazać w ręce Amerykanów.

Czytaj więcej w Money.pl
USA kłamały ws. tortur? Szokujący raport Organizacja Human Rights Watch o odkryciu dowodów świadczących o szerszym, niż to władze USA przyznawały, stosowaniu metody podtapiania.
Decyzja ws. Polaka oskarżonego o terroryzm Polak Sebastian Senakiewicz, który w maju przed szczytem NATO w Chicago został aresztowany przez FBI nie wyjdzie na wolność. Cała sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu.
Tagi: terroryzm w usa, terroryzm, wielka brytania, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz