Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryści w rękach brytyjskiej policji

0
Podziel się:

Zatrzymani przygotowywali plan działań o charakterze wywiadowczym. Na razie nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - powiedział przedstawiciel brytyjskiej policji Shaun Edwards.

Terroryści w rękach brytyjskiej policji
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Wśród czterech osób zatrzymanych w Wielkiej Brytanii pod zarzutem przestępstw związanych z terroryzmem na terenie Syrii jest Moazzam Begg, były więzień amerykańskiej bazy wojskowej Guantanamo na Kubie, Brytyjczyk pochodzenia pakistańskiego.

Aresztowany obecnie w Birmingham 45-letni Begg został zwolniony z Guantanamo styczniu 2005 roku, po dwóch latach bez postawienia mu zarzutów. Aresztowano go w Pakistanie w lutym 2002 roku pod zarzutem członkostwa w Al-Kaidzie, przewieziono go do ośrodka zatrzymań w bazie Bagram w Afganistanie, a następnie na Kubę.

Po wyjściu na wolność utworzył muzułmańską organizację praw człowieka pod nazwą _ - Więzieni w klatkach _ (Cageprisoners), lobbującą na rzecz osób przetrzymywanych w Guantanamo. Często pojawia się w brytyjskich mediach. Twierdzi, że nie prowadzi żadnej działalności terrorystycznej, a brytyjskie władze unieważniły mu w ubiegłym roku paszport w odwecie za jego zaangażowanie w sprawy więźniów amerykańskiej bazy na Kubie.

Inni zatrzymani we wtorek na terenie Wielkiej Brytanii to 44-letnia kobieta z miejscowości Sparkhill i jej 20-letni syn, a także 36-latek z Shirley. Policja podkreśliła, że grupa działała w porozumieniu.

_ - Przygotowywali plan działań o charakterze wywiadowczym. Na razie nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego _ - powiedział przedstawiciel brytyjskiej policji Shaun Edwards.

Grupa miała przygotowywać się do przeprowadzenia akcji terrorystycznej poza granicami Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej w Syrii. Beggs jest też podejrzewany o udział w obozie szkoleniowym dla terrorystów.

Zatrzymani zostali przesłuchani przez policję, a ich domy przeszukano.

Media zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach służby specjalne Wielkiej Brytanii odnotowały znaczący wzrost liczby obywateli brytyjskich wyjeżdżających do Syrii, aby wziąć tam udział w postaniu przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada. Brytyjskie władze obawiają się, że po powrocie do kraju mogą oni stanowić zagrożenie dla państwa.

Brytyjska policja aresztowała od początku roku już 16 osób związanych z terroryzmem na terenie Syrii; w ubiegłym roku aresztowano 24 osoby.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamkną Guantanamo. Powołali wysłannika Paul M. Lewis jest byłym prawnikiem komisji sił zbrojnych Kongresu USA.
Policja zatrzymała potencjalnych terrorystów Policja w Wielkiej Brytanii zatrzymała dzisiaj osoby podejrzewane o przestępstwa związane z terroryzmem na terenie Syrii.
Bomba w butach? Nowy sposób terrorystów Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa narodowego ostrzegło linie lotnicze przed terrorystami, mogącymi próbować wniesienia na pokład samolotów materiałów wybuchowych ukrytych w obuwiu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)