Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telepraca utknęła w rządzie

0
Podziel się:

Rząd wciąż nie przekazał do Sejmu projektu noweli kodeksu pracy wprowadzającej telepracę. Niektóre rozwiązania budzą wiele kontrowersji wśród pracodawców.

*Rząd wciąż nie przekazał do Sejmu projektu noweli kodeksu pracy wprowadzającej telepracę. Partnerzy społeczni chcą modyfikacji rządowych propozycji, by nie było wątpliwości interpretacyjnych. *

Uprawnienia związków zawodowych w decydowaniu o stosowaniu telepracy budzą wiele kontrowersji.

Tylko 1 proc. zatrudnionych w Polsce pracuje na odległość. Tymczasem w Unii Europejskiej jest już 11 proc. telepracowników. Aby zmienić tę sytuację, resort pracy kierowany przez Annę Kalatę przygotował projekt zmian kodeksu pracy, który zawiera przepisy normujące telepracę. Ułatwi to podejmowanie pracy zarówno osobom niepełnosprawnym, kobietom opiekującym się małymi dziećmi i osobom, które mieszkają w rejonach o dużym bezrobociu.

_ Tylko 1 proc. zatrudnionych w Polsce pracuje na odległość. Tymczasem w Unii Europejskiej jest już 11 proc. telepracowników. _ - Chociaż obecnie telepraca jest już stosowana w firmach, to jednak pracodawcy wciąż mają obawy, by w takiej formie zatrudniać większą liczbę pracowników - podkreśla Michał Boni, ekspert rynku pracy.

Z kolei w przekonaniu Mateusza Walewskiego, ekonomisty z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, dzięki szerszemu zastosowaniu telepracy nie tylko zwiększy się mobilność polskich pracowników, ale także miejsca pracy będą tańsze.

Przeregulowana definicja

Zgadza się z tym rząd, który przyjął na jednym z marcowych posiedzeń projekt noweli kodeksu pracy. Do tej pory jednak nie skierował go do prac parlamentarnych. Pracodawcy widzą w tym opóźnieniu szansę na wprowadzenie modyfikacji do rządowych propozycji. Podkreślają bowiem, że nie można zdefiniować telepracy tak, jak to zrobiono w rządowym projekcie.

Zgodnie z tą definicją, telepraca ma się charakteryzować stałym, systematycznym i regularnym wykonywaniem przez pracownika pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem technologii informatycznej.

W przekonaniu Piotra Jaworskiego, eksperta Krajowej Izby Gospodarczej, określenie telepracy jako pracy stałej wykonywanej poza zakładem pracy nie tylko nie przyczyniłoby się do wzrostu popularności tej formy zatrudnienia, ale wręcz ograniczyłoby elastyczność jej stosowania.ZOBACZ TAKŻE:

Gdyby posłowie zaakceptowali rządową definicję telepracy, wówczas pracę poza firmą można by świadczyć wyłącznie pięć dni w tygodniu. Nie byłoby natomiast możliwości wykonywania telepracy np. dwa dni poza firmą, a przez trzy kolejne w przedsiębiorstwie - uważa Piotr Jaworski.

Zgadza się z tym Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. W jego przekonaniu, sformułowanie wykonywana stale zawarte w definicji telepracy powinno być zastąpione przez słowo regularnie.

- Taka forma pracy na odległość byłaby preferowana przez osoby pracujące obecnie na umowę o dzieło i wykonujące dodatkowe prace dla firmy, których nie trzeba wykonywać w siedzibie pracodawcy - twierdzi Mateusz Walewski.

Projektowane przepisy zakładają także, że skierowanie do telepracy może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia pracownika. Nie można jednak będzie powierzyć pracownikowi wykonywania telepracy w formie czasowego przeniesienia do innej pracy, na podstawie art. 42 par. 4 kodeksu pracy. Słowo innej budzi wątpliwości pracodawców.

W przekonaniu Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, sugeruje ono, że powierzenie telepracy może następować tylko na zasadzie porozumienia stron.

Podobnego zdania jest Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Za dużo uprawnień

Pracodawcy nie chcą się ponadto zgodzić na dodatkowe uprawnienia dla związków zawodowych. Zgodnie z projektem, możliwość wprowadzenia telepracy u danego pracodawcy będzie wymagała zawarcia między pracodawcą a związkami zawodowymi porozumienia, które określi warunki korzystania z takiej formy pracy. Co więcej, porozumienie to ma być uzgodnione i zawarte ze wszystkimi reprezentatywnymi organizacjami działającymi w zakładzie pracy.

_ Telepraca ma się charakteryzować stałym, systematycznym i regularnym wykonywaniem przez pracownika pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem technologii informatycznej. _- Wprowadzenie takiej regulacji byłoby jednak błędem, gdyż nakładając na pracodawcę obowiązek uwzględnienia propozycji strony związkowej, abstrahuje się od realnych możliwości pracodawcy - przestrzega Adam Ambrozik.

Jak dodaje, decyzja o zastosowaniu telepracy powinna należeć do pracodawcy.

Kontrola za zgodą

Inna regulacja wskazuje, że pracodawca będzie mógł kontrolować wykonywanie pracy przez telepracownika w miejscu świadczenia pracy, np. w jego mieszkaniu. Kontrole dotyczyć będą zarówno sposobu wykonywania pracy, jak i sprzętu oraz przestrzegania zasad bhp. Pracodawca jednak będzie musiał wcześniej uzyskać na to pisemną zgodę pracownika.

OPZZ zgłosiło uwagi do tej propozycji. W opinii Andrzeja Radzikowskiego należałoby ją uściślić. Nie wiadomo bowiem, czy pracodawca musiałby za każdym razem, gdy chciałby skontrolować pracownika, uzyskiwać na to jego zgodę, czy też mogłaby ona mieć charakter generalny, upoważniając pracodawcę do dokonywania kontroli bez konieczności uzyskiwania takiej zgody za każdym razem.

- Trudno będzie tak przeprowadzić kontrolę telepracownika, by nie wkraczać w sferę jego prywatności - podkreśla Marcin Wojewódka, radca prawny z Wojewódka, Pabisiak Kancelaria Radców Prawnych.

| Co na to przepisy UE? |
| --- |
| W Unii Europejskiej zdalnego zatrudnienia, czyli telepracy nie regulują nie przepisy dyrektywy ani rozporządzenia. Wprawdzie Komisja Europejska kilkakrotnie zaczynała prace nad dyrektywą w sprawie telepracy, ostatecznie uznano jednak, że jest za wcześnie na odgórne unormowanie tej kwestii. Europejscy partnerzy społeczni jednak nie chcieli czekać na unijne przepisy. Podczas społecznych konsultacji przyjęli porozumienie ramowe w sprawie telepracy, którego zapisy następnie zostały przyjęte przez polskie organizacje pracodawców i związków zawodowy |

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)