Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Te zmiany uderzą w NFZ. Kopacz ujawnia

0
Podziel się

Odchodząca minister zdrowia mówi o tym co musi się zmienić. To jest to, czego nie udało nam się zrealizować.

Te zmiany uderzą w NFZ. Kopacz ujawnia
(Maciej Goclon/East News)
bDJmSEUR

Przygotowanie ustawy wprowadzającej konkurencję dla Narodowego Funduszu Zdrowia jako płatnika oraz nowych zasad podziału środków między oddziałami wojewódzkimi - to według minister zdrowia Ewy Kopacz, pilne zadania dla kolejnego ministra zdrowia.

_ - Główne zadanie jakie stoi przed nowym ministrem zdrowia to przygotowanie ustawy, która wprowadziłaby konkurencję dla NFZ jako płatnika _ - podkreśliła Kopacz podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami. _ To jest to, czego nie udało nam się zrealizować _ - dodała.

Jak zaznaczyła, tym projektem powinien zająć się zespół wybitnych specjalistów, a prace mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Zgodnie z propozycją, prywatne podmioty mogłyby starać się o to, by gospodarować publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne.

bDJmSEUT

Według niej, niezbędne jest także opracowanie nowych zasad podziału pieniędzy między wojewódzkimi oddziałami NFZ, ponieważ obecnie obowiązujący algorytm podziału środków nie wyrównuje dysproporcji między regionami. Według Kopacz każdy oddział mógłby otrzymywać jednakową część stałą oraz część wyliczoną na podstawie algorytmu. Obecnie podział środków dokonywany jest tylko na podstawie algorytmu.

_ - To są dwa pilne zadania dla nowego szefa resortu zdrowia _ - oceniła Kopacz.

Jak przypomniała, resort pod jej kierownictwem wprowadził 12 nowych ustaw, z których część wejdzie w życie od 1 stycznia 2012 r., więc zadaniem ministerstwa pod nowym kierownictwem będzie przygotowywanie rozporządzeń do tych aktów prawnych.

Ponadto na prace w Sejmie czeka sześć kolejnych projektów ustaw zdrowotnych przygotowanych przez resort zdrowia. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnychubezpieczeniach zdrowotnych, badaniach klinicznych, zdrowiu publicznym, o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy zakładające utworzenie Agencji Taryfikacji.

bDJmSEUZ

_ - To są ustawy, które czekają na początek prac w Sejmie nowej kadencji. Komisja zdrowia będzie miała nad czym pracować _ - dodała Kopacz.

W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma wydać na leczenie pacjentów 57,7 mld złotych - w przyszłym roku ta kwota ma urosnąć do blisko 61 mld zł- to o 8,4 mld zł - czyli o 15 proc. - więcej niż w roku 2008. Gdy jednak uwzględnimy inflację - w latach 2008-2011, ceny poszły w górę w sumie o około 13 proc. okaże się, że realnie wydatki podniesiono w górę o około 2-3 proc.

źródło: NFZ

bDJmSEVa

Wydatki na podstawową opiekę zdrowotną, z której najczęsciej korzystają pacjenci urosły z 5,8 do 7,3 mld zł. - czyli blisko o 20 proc. Na leczenie szpitalne w tym roku wydamy 27 mld zł, czyli o 3,2 mld zł więcej niż na początku rządów ekipa Tuska. Ten wzrost w praktyce pożarła inflacja.

Czy proponowane zmiany zlikwidują kolejki? Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że na zabiegi czeka około 650 tys. pacjentów. I to mimo tego, że w szpitalach wykorzystuje się około 70 proc. miejsc. Z opublikowanych ostatnio danych NFZ wynika, że tzw. średnia rzeczywistego oczekiwania w przypadkach pilnych na świadczenie z zakresu endoprotezoplastyki stawu kolanowego to 217 dni, a w przypadkach stabilnych aż 433 dni. W przypadku stawu biodrowego jest to odpowiednio 187 dni i 365 dni. Z kolei w przypadku świadczeń wysokospecjalistycznych z zakresu soczewki - czyli usunięcia - zaćmy - pacjenci muszą czekać odpowiednio 126 i 351 dni. Są jednak szpitale, w których w kolejce do tego zabiegu czeka się ponad 600 dni.

O dokonaniach i planach minister zdrowia czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t161088.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ewa;kopacz;odchodzi;oceniamy;dokonania;minister,212,0,935380.html) Ocena Ewy Kopacz: 433 dni w kolejce i długi Minister zdrowia ma zostać nowym marszałkiem Sejmu. Money.pl podsumowuje cztery lata kadencji Ewy Kopacz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t139186.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ewa;kopacz;dla;money;pl;pacjentow;czekaja;zmiany,97,0,905057.html) Kopacz w Money.pl: Pacjentów czekają zmiany Minister zdrowia zapowiada pakiet nowych ustaw zdrowotnych.
bDJmSEVu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)