Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Te decyzje zwiększą liczbę przeszczepów

0
Podziel się:

Zwiększenie liczby zgłoszeń przez poradnie pacjentów do przeszczepu nerki - zakłada nowe zarządzenie w sprawie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Te decyzje zwiększą liczbę przeszczepów
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

Zwiększenie liczby zgłoszeń przez poradnie pacjentów do przeszczepu nerki - zakłada nowelizacja zarządzenia w sprawie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którą podpisała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Część zmian będzie obowiązywała od 1 października tego roku, a część od 1 stycznia 2014 r. Wśród nowych rozwiązań, które wejdą w życie jeszcze w tym roku znajduje się wprowadzenie mechanizmu wyodrębnienia środków finansowych na realizację procedur związanych z transplantacją nerek, obejmujących kwalifikację do przeszczepu oraz monitorowanie chorych zakwalifikowanych do przeszczepu nerki.

NFZ podkreśla, że obecnie procentowy udział osób oczekujących na przeszczepienie w stosunku do liczby osób dializowanych dorównuje krajom zachodnioeuropejskim. Jednak kwalifikację do przeszczepienia nerki w trybie ambulatoryjnym przeprowadzono w ubiegłym roku w całej Polsce tylko u 13 chorych.

Fundusz uważa, że w wyniku wprowadzonego w zarządzeniu mechanizmu finansowania powinno nastąpić zwiększenie liczby potencjalnych biorców zgłaszanych do ośrodków kwalifikujących do przeszczepu nerki w oparciu o diagnostykę wykonywaną w trybie ambulatoryjnym. Ma się także poprawić opieka ambulatoryjna nad pacjentami z ciężką niewydolnością nerek, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepu.

Inną zmianą jest podwyższenie wyceny wybranych grup procedur, w których wykonywane są świadczenia urologiczne. Dokonano podwyższenia wyceny cystoskopii z 15 na 20 pkt, oraz biopsji stercza, wykonywanej w ramach AOS z 30 na 70 pkt.

Kolejne zmiany wejdą w życia 1 stycznia 2014 r. Chodzi m.in. o wydzielenie w określonych zakresach świadczeń środków finansowych na realizację procedur zabiegowych w celu zwiększenia liczby wykonywanych procedur możliwych do przeprowadzenia w trybie ambulatoryjnym.

NFZ zapowiada również zwiększenie w rankingu stosowanym podczas konkursu ofert wagi punktowej w przypadku lekarzy z I stopniem specjalizacji, uprawnionych do samodzielnego realizowania świadczeń w poradni specjalistycznej.

Dotyczy to tych lekarzy z I stopniem specjalizacji, którzy zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są uprawnieni do samodzielnego realizowania świadczeń w poradni specjalistycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w służbie zdrowia. Są kolejne szczegóły Likwidacja centrali NFZ, ale pozostawienie oddziałów regionalnych. Rząd chce negocjować zmiany z samorządowcami.
Polska usłyszy wyrok w ważnej sprawie Jesteśmy pod ścisłym nadzorem Komisji Europejskiej i grożą nam sankcje finansowe.
Oni straszą Polaków prywatną służbą zdrowia Podstawą finansowania ochrony zdrowia w Polsce będzie publiczny płatnik. Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne nie ograniczą dostępu do leczenia tym, którzy ich nie wykupią - zapewniał Sławomir Neumann.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)