Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarcza antyrakietowa w Europie. Sprawa niedługo może się wyjaśnić

0
Podziel się:

Strona amerykańska liczy na to, że postęp w tej sferze uda się osiągnąć podczas osobistych spotkań prezydentów.

Tarcza antyrakietowa w Europie. Sprawa niedługo może się wyjaśnić
(defenselink.mil/public domain)

Biały Dom nie został zniechęcony powściągliwą odpowiedzią zawartą w liście prezydenta Rosji Władimira Putina do prezydenta USA Baracka Obamy na propozycje Waszyngtonu dotyczące obrony przeciwrakietowej - informuje dziennik _ Kommiersant _.

Rosyjska gazeta powołuje się na źródło w Departamencie Stanu USA, według którego strona amerykańska liczy na to, że postęp w tej sferze uda się osiągnąć podczas osobistych spotkań prezydentów dwóch krajów w czerwcu przy okazji szczytu G8 w Lough Erne w Irlandii Północnej i we wrześniu przed szczytem G20 w Petersburgu.

_ Jesteśmy nastawieni na kontynuowanie dialogu i liczymy na sukces osobistych spotkań dwóch prezydentów w czerwcu i we wrześniu _ - cytuje _ Kommiersant _ swojego rozmówcę. Dziennik podaje, że anonimowy dyplomata amerykański ostrzegł zarazem, iż _ jest wątpliwe, by w dziedzinie obrony przeciwrakietowej USA zaoferowały Rosji więcej, niż to, o czym mowa jest w liście Baracka Obamy _.

_ Kommiersant _ przywołuje też źródło w kwaterze NATO, które z kolei zauważyło, że jeśli Federacji Rosyjska i Stany Zjednoczone nie dojdą do porozumienia w sprawie obrony przeciwrakietowej przed końcem tego roku, to administracji Obamy trudno będzie potwierdzić również te propozycje.

_ W połowie jesieni w USA rusza nowy sezon wyborczy, a Republikanie już dzisiaj zarzucają Obamie, że jakoby jest gotów ujawnić Kremlowi amerykańskie tajemnice wojskowe _ - przytacza gazeta słowa swojego rozmówcy w Brukseli. _ Dlatego lato będzie decydujące dla dialogu między Rosją i USA na temat obrony przeciwrakietowej. Później porozumienie będzie o wiele mniej realne _ - dodało źródło _ Kommiersanta _.

W minioną środę, 22 maja, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew podczas wizyty w Waszyngtonie przekazał Obamie odpowiedź Putina na list amerykańskiego przywódcy. Pismo Obamy zawiózł do Moskwy 15 kwietnia jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Thomas Donilon.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, w swym liście Obama zaproponował Kremlowi zawarcie porozumienia o przejrzystości w sferze obrony przeciwrakietowej, a także wynegocjowanie umowy o dalszych redukcjach arsenałów jądrowych dwóch krajów.

Patruszew po powrocie do Moskwy powiedział rosyjskim dziennikarzom, że Rosji i USA nie udało się jak dotąd _ wyjść na wzajemnie akceptowalne rozwiązania _. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR poinformował, że Putin polecił przygotowanie nowych propozycji, które dotyczą szeregu spornych kwestii i które zostaną przekazane stronie amerykańskiej.

_ Zawarte w liście Baracka Obamy do Władimira Putina propozycje generalnie idą we właściwym kierunku, jednak jest to za mało. Doceniamy gotowość zapewnienia przejrzystości programów przeciwrakietowych. Wszelako deklaracje polityczne o braku planów zmierzających do podważenie strategicznego potencjału odstraszenia drugiej strony, to - naszym zdaniem - wyraźnie za mało _ - oznajmił Patruszew.

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie wymierzony przeciwko Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki konsekwentnie zapewnia, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin zadowolony. Pochwalił Amerykanów Prezydent Władimir Putin ma nadzieję, że jego kontakty z prezydentem Barackiem Obamą przyczynią się do jej pogłębienia.
Rosja nie kryje radości ze zwycięstwa Obamy Prezydent Władimir Putin liczy, że będzie to miało pozytywny wpływ na relacje miedzy państwami.
Porozumienie możliwe? Biały Dom milczy Biały Dom dotychczas nie potwierdził, czy rzeczywiście - jak podała prasa rosyjska - przygotowuje się do przekazywania Rosji danych na temat systemu obrony przeciwrakietowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)