Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
26.04.2011 11:15

Tarcza antyrakietowa. Jest podpis prezydenta

Bronisław Komorowski podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikowania umowy z USA o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Bronisław Komorowski podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikowania umowy z USA o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego. Zgodnie z nią w Redzikowie będą stacjonować amerykańskie mobilne rakiety przechwytujące typu SM-3.

Ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji tej umowy Sejm uchwalił 4 marca. Głosowało za nią wtedy 376 posłów. Przeciw było 46 parlamentarzystów z SLD i SdPl oraz trzech z PSL. Nikt się nie wstrzymał.

Umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r. w Warszawie; w lipcu 2010 r. podpisano protokół rewidujący umowę, gdy nowa amerykańska administracja zmieniła koncepcję obrony przeciwrakietowej.

Zgodnie z nową umową w Polsce mają zostać rozlokowane rakiety SM-3 (dotychczas wytwarzane tylko w wersji morskiej) oraz radar naprowadzający. Amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie wykorzystuje dotychczas właśnie tego typu rakiety umieszczane na okrętach; w 2015 r. ma być gotowa baza naziemna w Rumunii, a w 2018 - w Polsce.

Umowa z 2008 r. przewidywała umieszczenie w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. Według założeń republikańskiej administracji George'a W. Busha radar systemu miał zostać umieszczony w Czechach. We wrześniu 2009 prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów, m.in. ze względów budżetowych. Jak informowało MON, decyzja o rezygnacji z rozmieszczenia w Polsce rakiet dalekiego zasięgu i przejściu na system SM-3 była także "podyktowana chęcią obniżenia ryzyka technologicznego", bowiem te rakiety miały największą liczbę trafień w testach.

W trakcie negocjacji Polska jako warunek zgody na umieszczenie amerykańskiej instalacji stawiała wzmocnienie swej obrony powietrznej. Kilka tygodni po ogłoszeniu zmiany planów Amerykanie zapewnili, że chcą rozmieścić w Polsce rakiety SM-3. Zapowiedzieli też rotacyjne stacjonowanie baterii przeciwlotniczej Patriot. W ubiegłym roku baterie rakiet w wersji ćwiczebnej odbyły trzy takie tury. Na bieżący rok zaplanowano cztery zmiany, z tego trzy z rakietami w wersji bojowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;znow;o;relacjach;polska;-;usa,229,0,811493.html) Wikileaks znów o relacjach Polska - USA Autorem datowanej na 20 marca 2009 roku notatki jest ambasador USA w Polsce Victor H. Ashe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rakiety;patriot;jak;rosliny;doniczkowe,214,0,730070.html) Rakiety Patriot jak "rośliny doniczkowe" Według dokumentów WikiLeaks Polacy nie wiedzieli, że dostaną nieuzbrojony sprzęt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanskie;wojska;beda;stacjonowac;w;polsce,77,0,728653.html) Amerykańskie wojska będą stacjonować w Polsce Taką decyzję mają ogłosić prezydenci Polski i USA podczas wizyty Komorowskiego w Stanach.
Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz