Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Talibowie zakłócą wybory prezydenckie?

0
Podziel się:

Afgańscy bojownicy ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać głosowanie zaplanowane na 5 kwietnia.

Talibowie zakłócą wybory prezydenckie?
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Celem ataków będą wszystkie osoby pracujące przy organizacji wyborów - zagrozili.

_ Nakazaliśmy wszystkim naszym mudżahedinom, aby użyli wszystkich sił, jakie mają do dyspozycji, w celu zakłócania tej wyborczej farsy _ - zakomunikowali talibowie na swojej stronie internetowej.

Zagrozili jednocześnie, że celem ich ataków będą aktywiści i osoby odpowiedzialne za przygotowanie głosowania. Agencja AFP zwraca uwagę, że po raz pierwszy afgańscy talibowie, którzy wcześniej nawoływali do bojkotu głosowania, grożą w tak jasny i bezpośredni sposób.

W tych kluczowych dla przyszłości Afganistanu wyborach ma wystartować 10 kandydatów. Wszystkim kandydatom przydzielono pojazdy opancerzone i ochronę. Zgodnie z konstytucją obecny prezydent Hamid Karzaj, który jest u władzy od obalenia talibów w 2001 r., nie może ubiegać się o trzecią kadencję.

Następca Karzaja stanie przed trudnym zadaniem kontynuowania walki z talibami, będzie nadzorował zakończenie misji sił koalicji międzynarodowej, czekać go będzie zapewne decyzja w sprawie ewentualnego pozostawienia części obcych wojsk w Afganistanie.

Siły międzynarodowe pod wodzą NATO przygotowują się do wyjścia z Afganistanu do końca roku. Kwestia paktu bezpieczeństwa, który umożliwiałby pozostanie wojsk USA w tym kraju po 2014 r., pozostaje otwarta. Decyzję w sprawie paktu będzie zapewne musiał podjąć następca Karzaja. Obecny prezydent nie chce podpisać układu bez gwarancji dotyczących m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych z talibami.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO wycofa się z Afganistanu? Deklaracja Szef NATO podkreślił, że jest oczywiste, iż Sojusz wolałby kontynuować misję szkoleniową w Afganistanie po 2014 roku.
Pakistan: Atak na talibów przy granicy Był to już kolejny atak wojsk pakistańskich na pozycje islamistów w ciągu ostatnich kilku dni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)