Notowania

talibowie
31.05.2014 19:58

Talibowie więzili go przez 5 lat. Amerykański żołnierz uwolniony

Siły specjalne USA przejęły Bergdahla we wschodnim Afganistanie w ramach operacji, której nie towarzyszyły żadne akty przemocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MivPiv/iStockphoto)

Przetrzymywany przez blisko pięć lat przez afgańskich talibów sierżant armii USA Bowe Bergdahl odzyskał wolność - poinformował prezydent Barack Obama.

Według przedstawicieli władz USA, uwolnienie żołnierza wynegocjowano w trakcie wielomiesięcznych rokowań, jakie prowadzono z talibami za pośrednictwem Kataru. W zamian strona amerykańska przekazała Katarowi pięciu talibów więzionych w Guantanamo.

Siły specjalne USA przejęły Bergdahla we wschodnim Afganistanie w ramach operacji, której nie towarzyszyły żadne akty przemocy. Wydawał się być w dobrej kondycji i obecnie przechodzi badania lekarskie w Afganistanie - powiedzieli przedstawiciele władz amerykańskich.

Pochodzący ze stanu Idaho Bergdahl był jedynym zaginionym w wojnie afgańskiej żołnierzem USA. Uprowadzony został w nieznanych okolicznościach przez rebeliantów we wschodnim Afganistanie 30 czerwca 2009 roku, w około dwa miesiące po przybyciu do tego kraju.

_ Dziś naród amerykański cieszy się, że będziemy mogli powitać w domu sierżanta Bowe'a Bergdahla, przetrzymywanego przez blisko pięć lat. W imieniu narodu amerykańskiego miałem zaszczyt zadzwonić do jego rodziców, by wyrazić naszą radość, że mogą oczekiwać jego bezpiecznego powrotu, świadomi swej odwagi i poświęcenia w trakcie tego kryzysu _ - głosi oświadczenie Obamy.

Prezydent podziękował także Katarowi i rządowi afgańskiemu za ich rolę w uwolnieniu Bergdahla.

Czytaj więcej w Money.pl
Karzaj zgadza się na plan prezydenta USA Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj z zadowoleniem odniósł się w środę do planu stopniowego wycofywania sił amerykańskich z jego kraju po roku 2014; plan taki przedstawił dzień wcześniej prezydent USA Barack Obama.
Ostatnia ofensywa talibów w Afganistanie Wojska koalicji międzynarodowej z końcem roku mają wycofać się z Afganistanu.
Wewnętrzne kłótnie talibów. Część chce... Pakistańscy talibowie podzielili się dziś na dwa ugrupowania w następstwie narastających różnic w łonie tego radykalnego ruchu walczącego z rządem centralnym w Islamabadzie.
Tagi: talibowie, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz