Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
08.12.2012 08:45

Talibowie planują zmienić swoje kierownictwo

Talibski Ruch Pakistanu (TTP), jedna z najgroźniejszych organizacji terrorystycznych na świecie, przygotowuje się do zmiany kierownictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Talibski Ruch Pakistanu (TTP), jedna z najgroźniejszych organizacji terrorystycznych na świecie, przygotowuje się do zmiany kierownictwa, co może oznaczać mniej przemocy w Pakistanie, lecz więcej ataków na siły USA w Afganistanie - dowiedział się Reuter.

Hakimullah Mehsud, bezwzględny dowódca, który kierował Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) przez ostatnie trzy lata, utracił kontrolę operacyjną w swej organizacji i zaufanie bojowników - ujawnia Reuterowi wysoki rangą przedstawiciel pakistańskiej armii w Południowym Waziristanie, regionie plemiennym na granicy z Afganistanem. Płd. Waziristan jest bastionem pakistańskich talibów.

Bardziej umiarkowany wiceszef ugrupowania, 40-latek Wali-ur-Rehman, ma być następcą Mehsuda, którego poglądy na temat stosowania radykalnej przemocy podzieliły bojowników na tyle, że znacząco go osłabiły - powiedziały pakistańskie źródła wojskowe.

_ Rehman szybko wyrasta na kandydata konsensusu - podkreślił anonimowy przedstawiciel armii Pakistanu. - Możemy teraz obserwować, jak brutalny dowódca zastępowany jest przez bardziej pragmatycznego, dla którego pojednanie z pakistańskim rządem stało się priorytetem _.

Utworzona w 2007 r. TTP utrzymuje ścisłe związki z innymi grupami talibskimi oraz powiązanymi z Al-Kaidą. Regularnie atakuje pakistańska armię i szyitów. Jej głównym celem jest wspierany przez USA rząd w Islamabadzie i zaprowadzenie w tym liczącym 185 mln ludzi kraju surowych praw islamu. Reuters zwraca uwagę, że TTP przeprowadzała dotychczas również ataki w sąsiednim Afganistanie.

Amerykańskie władze twierdzą, że o ile Rehman jest naturalnym następcą Mehsuda, to należy być raczej ostrożnym co do rychłej zmiany. Pozycja Mehsuda w organizacji mogła zostać osłabiona, lecz wciąż ma on zwolenników. Waszyngton zaoferował nagrodę 5 mln USD za informacje na temat Mehsuda i Rehmana.

Przedstawiciel pakistańskiej armii, który przez ponad dwa lata służył w Płd. Waziristanie, powiedział, że jego kontakty w TTP poinformowały go, iż Mehsud stracił władzę pół roku temu, gdy ustawiczna presja ze strony pakistańskiej armii, ataki amerykańskich samolotów bezzałogowych i kiepskie zdrowie zmniejszyły jego zdolność do kierowania organizacją.

_ - Jest prawdopodobne, że pod rządami Rehmana, reprezentującego umiarkowane poglądy, TTP osłabi swą walkę z państwem pakistańskim, w przeciwieństwie do Hakimullaha, który wierzy w bezmyślne zniszczenie _ - powiedział żołnierz służący w stolicy Płd. Waziristanu, Wanie. Jak twierdzi, może to doprowadzić to większej liczby ataków na granicy z Afganistanem, ponieważ od jakiegoś czasu Rehman nakłania bojowników do zwrócenia się przeciwko zachodnim siłom.

Inne frakcje wewnątrz pakistańskich talibów, takie jak grupa mułły Nazira w Płd. Waziristanie oraz Hekmata Gula Bahadura w Płn. Waziristanie zawarły porozumienia pokojowe z pakistańską armią, koncentrując się na atakach na zachodnie i afgańskie siły w Afganistanie.

Zmiana celu pakistańskich talibów skomplikuje wysiłki Zachodu na rzecz stabilizacji Afganistanu zanim jeszcze większość wojsk NATO opuści ten kraj do końca 2014 r. - zwraca uwagę znany pakistański dyplomata Riaz Mohammad Khan. Siły USA zaangażowane są już w walkę z afgańskimi talibami i siatką Hakkaniego, uznawaną za najgroźniejsze ugrupowanie rebelianckie działające na nieokiełznanych obszarach na granicy afgańsko-pakistańskiej.

Reuters zwraca uwagę, że ostatniej rzeczy, której potrzebują dowodzone przez USA wojska NATO w Afganistanie jest nowy, groźny wróg w okresie do 2014 r. Niemniej jednak taka zmiana akcentów w polityce talibów może spowodować zmniejszenie liczby zamachów samobójczych, które w ostatnich latach stały się plagą w Pakistanie, odstraszając inwestycje z tego kraju potrzebne do ożywienia gospodarki, która ledwo wzrastała od 2007 r.

Pakistańscy talibowie, którzy blisko związani są z Al-Kaidą, pozostają nadal prężni mimo wielu wojskowych ofensyw. Brali udział w wielu poważnych operacjach, w tym ataku na kwaterę armii w 2009 r., licznych zamachach na bazy wojskowe oraz próbie zamordowania w październiku br. 14-letniej Malali Yousufzai, blogerki występującej w obronie praw kobiet do edukacji i krytykującej rządy pakistańskich talibów w dolinie Swat, regionie przy granicy z Afganistanem, gdzie władze w Islamabadzie nie sprawują pełnej kontroli. Tehrik-e-Taliban Pakistan oskarżyła dziewczynkę o propagowanie zachodniego stylu życia i _ nieprzyzwoite _ zachowanie. TTP oskarża się również o zamach bombowy na hotel Marriott w Islamabadzie w 2008 roku, w którym zginęło ponad 50 osób.

Reuters wskazuje, że nie jest jasne, czy Mehsud przekaże kierownictwo TTP Rehmanowi bez walki. Walka o władzę wewnątrz ugrupowania może je podzielić, powodując, że trudniej mu będzie rekrutować nowych bojowników, oraz może rozbić bezpieczne kryjówki (ang. safe havens) w Pakistanie wykorzystywane przez afgańskich bojowników.

Pakistański wywiad twierdzi, że brutalność Mehsuda obróciła przeciwko niemu samemu jego własnych podwładnych, podczas gdy bardziej umiarkowany Rehman wyłonił się jako główny strateg wojskowy organizacji. _ Hakimullah zajmował się brudną robotą, podczas gdy Wali-ur-Rehman jest strategiem. Talibscy bojownicy uznają to _ - oceniło cytowane przez Reutera źródło w pakistańskiej armii.

_ Mehsud zwykł pracować 24 godziny na dobę, bez wytchnienia. Lecz byłby również w stanie przystawić pistolet do głowy i zabić każdego w imię swej idei _ - powiedział Reuterowi miejscowy sklepikarz, którego krewni są zaangażowani w działalność pakistańskich talibów.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą budować gazociągi. Szukają poparcia Turkmenistan już teraz sprzedaje gaz do Chin, Rosji i Iranu. Jak dotąd plany eksportu gazu do Europy są niemożliwe ze względu na brak infrastruktury, a rurociąg do Chin nie jest jeszcze zyskowny.
Bomba w czasie procesji. Dziesięciu zabitych Ładunek wybuchowy eksplodował w sklepie w prowincji Chajber Pachtunchwa. Bomba została zdetonowana zdalnie, gdy do tego miejsca zbliżali się szyici.
Uwalniają talibów. To karta przetargowa w... Pakistańskie władze zgodziły się w rozmowach z negocjatorami pokojowymi z Afganistanu na uwolnienie z więzień kilku afgańskich talibów.
Tagi: pakistan, talib, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz