Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
26.09.2014 10:27

Talibowie mogą opanować prowincję Ghazni

W toczących się od pięciu dni walkach zginęło około 100 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REX FEATURES/EAST NEWS)

Władze afgańskiej prowincji Ghazni ostrzegły, że w związku z ofensywą talibów mogą utracić kontrolę nad tym strategicznym terytorium leżącym na południowy zachód od Kabulu.

Zastępca gubernatora prowincji Ahmadullah Ahmadi poinformował, że lokalne siły są atakowane przez ok. 700 talibów. W starciach zginęło ponad 100 osób, z czego 15 zostało ściętych przez bojowników.

Ahmadi powiedział, że w związku z trudną sytuacją zwrócił się do władz centralnych w Kabulu o wysłanie wsparcia, jednak żadne oddziały jeszcze nie dotarły. Informacjom tym zaprzeczył rzecznik armii afgańskiej zapewniając, że posiłki zostały wysłane w czwartek.

_ - Wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą o przysłanie śmigłowców do ewakuacji rannych, ale do tej pory nic nie zrobili _ - oświadczył Ahmadi mając na myśli rząd afgański.

Lokalne władze poinformowały także, że straciły kontakt z policjantami operującymi na zachodzie prowincji. _ - Jeżeli nie otrzymamy natychmiastowej pomocy od władz centralnych prowincja upadnie _ - powiedział przedstawiciel służb bezpieczeństwa prowincji.

W poniedziałek talibowie potępili jako zaaranżowane przez USA _ oszustwo _ porozumienie o podziale władzy w Afganistanie, zawarte przez rywali w wyborach prezydenckich i przewidujące utworzenie rządu jedności narodowej. Islamiści zapowiedzieli dalszą walkę.

Były minister finansów Afganistanu Aszraf Ghani został 21 września ogłoszony prezydentem elektem, a w ramach porozumienia jego rywal, były szef dyplomacji Abdullah Abdullah ma zostać szefem władzy wykonawczej (premierem), bądź wyznaczyć kogoś na tę funkcję.

Zaprzysiężenie Ghaniego jest oczekiwane w najbliższy poniedziałek, 29 września. Jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie zapewne podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostania w Afganistanie blisko 10 tys. żołnierzy amerykańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne ataki na pola naftowe. Są ofiray Granicząca z Irakiem prowincja Dajr az-Zaur jest niemal całkowicie kontrolowana przez dżihadystów z IS.
Co dalej z Afganistanem? Jest przełom Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem kryzysu wyborczego.
Afganistan ma wreszcie swojego prezydenta Ogłosiła to Niezależna Komisja Wyborcza, ale nie podała rezultatu ponownego przeliczenia głosów.
Obama pewien, że pokona Państwo Islamskie Prezydent USA Barack Obama wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone przyjęły prawidłową strategię.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz