Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak Polska pomaga zmieniać Gruzję

0
Podziel się:

W tym roku projekty prowadzone z tamtejszymi organizacjami pozarządowymi, samorządem oraz organami administracji rządowej są warte 6 milionów złotych.

Tak Polska pomaga zmieniać Gruzję
(miss_rubov/CC/flickr)
bECKzwth

Polski ambasador w Gruzji Andrzej Cieszkowski mówi, że najważniejsze jest to, by pomoc trafiała do najbardziej potrzebujących. _ Pomagamy niepełnosprawnym, dzieciom ulicy, ale też wspieramy transformację administracji przy reformie regionalnej _ - wylicza ambasador.

Jednym z tegorocznych projektów w ramach pomocy rozwojowej dla Gruzji jest przygotowanie centrów przedszkolnych w tamtejszych wsiach. Aleksander Kalandadze z organizacji pozarządowej Civitas Georgica podkreśla, że dotychczas niewiele dzieci miało kontakt z nauczycielami przed rozpoczęciem szkoły. _ - Możliwość państwa gruzińskiego są bardzo małe. Nawet w Tbilisi do przedszkola chodzi zaledwie 50 procent dzieci. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Dlatego w ramach naszej działalności otworzyliśmy 150 centrów przedszkolnych _ - tłumaczy Aleksander Kalandadze.

Rozwój opieki nad najmłodszymi w Gruzji wspiera w ramach polskiego programu pomocy rozwojowej stowarzyszenie _ Edukator _ z Łomży. Marzena Rafalska, koordynator projektów międzynarodowych tłumaczy, że najmłodsi dostają w pełni wyposażone przedszkole.

bECKzwtj

- _ Dostajemy pustą salę, remontujemy ją, kupujemy książki, a nawet zabawki i wszystko to przekazujemy samorządom" _- mówi Marzena Rafalska.

Gruzja jest obecnie jednym z priorytetowych państw, do których trafia polska pomoc rozwojowa. Na liście MSZ są również pozostałe kraje Partnerstwa Wschodniego, czyli Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawia i Ukraina.

Czytaj więcej w Money.pl
Rumunia, Mołdawia i Gruzja drżą przed Rosją Szefowie dyplomacji tych trzech państw spotkali się w Bukareszcie.
Saakaszwili: Rosja wtargnęła na Ukrainę To inwazja. I wojna. Czemu społeczność międzynarodowa nie nazwie tego po imieniu? - Pyta były przywódca Gruzji.
Polska nie uznaje wyborów prezydenckich w Abchazji Niedzielne przedterminowe wybory w Abchazji, samozwańczej republice na terytorium Gruzji wygrał w pierwszej turze przywódca opozycji Raul Chadżimba.
Rządzący rozbili politycznych konkurentów Zdecydowanym zwycięstwem rządzącej koalicji "Gruzińskie marzenie" zakończyły się wybory samorządowe, których druga, rozstrzygająca tura odbyła się wczoraj.
bECKzwtK
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)