Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ogłoszenia
02.02.2011 18:50

Tak dla ogłoszeń w prasie, nie dla spotów

Posłowie chcą by partie mogły publikować płatne ogłoszenia. Są jednak przeciwko spotom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja nadzwyczajna, która zajęła się projektem PJN nowelizacji prawa wyborczego, proponuje, by partie mogły publikować płatne ogłoszenia w prasie i internecie. Posłowie opowiadają się jednocześnie za zakazem płatnych spotów radiowych i telewizyjnych.

W pierwotnym projekcie klubu PJN nowelizacji kodeksu wyborczego umieszczono zapis zakazujący publikacji przez komitety wyborcze płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych we wszystkich środkach masowego przekazu, tj. w prasie, internecie, radiu i telewizji.

Komisja nadzwyczajna do zmian w prawie wyborczym zajęła się po południu poprawkami zgłoszonymi do tego projektu.

Większość posłów opowiedziała się za poprawkami PO, które łagodzą zaproponowany przez klub PJN zakaz, umożliwiając partiom politycznym publikowanie płatnych ogłoszeń wyborczych w prasie i internecie.

Komisja zaproponowała ponadto, by ustawa weszła w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia. Projekt PJN przewidywał, że stanie się to w dniu ogłoszenia.

Jak tłumaczył poseł PO Marek Wójcik, brak vacatio legis mógłby narazić posłów na zarzut niedochowania zasady przyzwoitej legislacji. Wójcik wyjaśnił, że Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu, że poważne zmiany w prawie wyborczym mogą być wprowadzane najpóźniej na sześć miesięcy przed zarządzeniem, mówił, że okres ten liczy się od dnia uchwalenia zmian, a nie od dnia ich wejścia w życie.

Podczas drugiego czytania kluby PO, PiS, SLD i PJN zgłosiły 19 poprawek do projektu. Adam Żyliński (PO) tłumaczył, że poprawki jego klubu _ porządkują główne założenia projektu nowelizacji _.

Z kolei w ocenie posła PiS Marka Asta projekt zawiera _ rozwiązania niedopuszczalne, ograniczające wolność słowa, ograniczające wolność obrotu gospodarczego _ i jest wymierzony w prawa obywatelskie, w tym w obywatelskie prawo do pełnej informacji. _ Są duże wątpliwości co do konstytucyjności projektu _ - dodał.

Jan Kochanowski (SLD) i Eugeniusz Kłopotek (PSL) deklarowali, że ich kluby nie poprą projektu PJN w obecnym kształcie.

Andrzej Walkowiak (PJN) opowiedział się natomiast za przywróceniem pierwotnego kształtu projektu. Według niego, podczas prac w komisji nadzwyczajnej pierwotnemu projektowi _ zostały wybite zęby _. Głosowanie - w czwartek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t130304.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;zakaz;spotow;w;kampaniach,221,0,763869.html) Będzie zakaz spotów w kampaniach? _ W ten sposób skończy się walka na maczugi w mediach _ - broni pomysłu PJN.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t90491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wkrotce;koniec;platnych;reklam;wyborczych,167,0,762535.html) Wkrótce koniec płatnych reklam wyborczych? Projekt musi być uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu - mówi Jarosław Gowin.
Tagi: ogłoszenia, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz