Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
16.11.2011 14:25

Tak będzie wyglądało expose premiera, a rząd....

Znamy już prawie cały skład nowej drużyny Donalda Tuska. Zaskoczeniem jest nazwisko przyszłego ministra sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Poseł PO Jarosław Gowin dostał propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości i zgodził się ją przyjąć - wynika z nieoficjalnych informacji.

[Aktualizacja: 19:31]

Gowin dostał tę propozycję, bo _ jest zwolennikiem radykalnych reform, a poza tym nie jest prawnikiem, więc nie wiąże go lojalność wobec żadnej z prawniczych korporacji _.

Usprawnienie wymiaru sprawiedliwości to jeden z postulatów programu wyborczego PO. Ma mu służyć m.in. skrócenie o jedną trzecią czasu postępowań sądowych i zmiana struktur organizacyjnych sądów. PO proponowała, aby sądami kierowali dyrektorzy wybrani spośród specjalistów z zakresu zarządzania instytucjami publicznymi, finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa. Prezesi sądów mieliby się koncentrować na kierowaniu działalnością orzeczniczą i pracą z sędziami.

Jutro rano premier Donald Tusk przedstawi prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu skład nowego rządu. Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom, że nie może ujawnić, kto znajdzie się w nowym gabinecie.

Wszystko wskazuje na to, że Radosław Sikorski pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Oprócz niego, na dotychczasowych stanowiskach mają pozostać minister finansów Jacek Rostowski, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Według nieoficjalnych informacji, Jerzego Millera na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji zastąpi Jacek Cichocki, który obecnie pełni funkcję sekretarza do spraw służb specjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej obejmie Krystyna Szumilas, infrastrukturę - Sławomir Nowak, a nowy resort cyfryzacji - Michał Boni. PSL - jak mówił w ubiegłym tygodniu Waldemar Pawlak - pozostanie przy dotychczasowych resortach :gospodarki, rolnictwa z Markiem Sawickim na czele i pracy które obejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według _ Rzeczpospolitej _, posłanka PO Joanna Mucha - doktor ekonomii - jest wymieniana jako kandydatka do objęcia stanowiska ministra środowiska, ale i ministra sportu, a nawet ministra skarbu. O tym, czy Joanna Mucha znajdzie się w rządzie, zdecyduje premier - odpowiada posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, pytana o kompetencje klubowej koleżanki.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KIDAWY-BŁOŃSKIEJ:

Pytana, czy Grzegorz Schetyna będzie szefem komisji spraw zagranicznych czy znajdzie się w rządzie, Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiada wymijająco, że trwają prace nad rozdziałem miejsc w sejmowych komisjach.

Posłanka ma też nadzieję, że po jutrzejszym spotkaniu premiera z prezydentem wszyscy poznają nazwiska ministrów nowego rządu.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KIDAWY-BŁOŃSKIEJ:

Premier wejdzie na sejmową mównicę w piątek, w samo południe. Po expose Donalda Tuska będzie ogłoszona około 2-godzinna przerwa, by kluby mogły przygotować się do 4-godzinnej debaty. Na koniec odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów.

Jak przewidują rozmówcy PAP z Kancelarii Sejmu, wystąpienie premiera będzie krótsze od tego sprzed czterech lat (wówczas Donald Tusk mówił 185 minut) i potrwa około godziny. Po wystąpieniu szefa rządu ogłoszona zostanie około dwugodzinna przerwa; kluby będą miały czas na przygotowanie swoich wystąpień w debacie nad expose.

Nad expose premiera zaplanowano debatę średnią, która zajmuje 240 minut. Klub PO będzie miał do wykorzystania 101 minut; klub PiS - 70 minut; klub Ruchu Palikota - 23 minuty; klub PSL - 18 minut; klub SLD - 16 minut i klub Solidarna Polska - 12 minut.

W dyskusji w imieniu klubu PO głos zabierze najprawdopodobniej szef klubu Rafał Grupiński, w imieniu PiS - prezes Jarosław Kaczyński, w imieniu Ruchu Palikota - szef klubu Janusz Palikot, w imieniu PSL - prawdopodobnie wicepremier Waldemar Pawlak, w imieniu SLD - szef klubu Leszek Miller i w imieniu Solidarnej Polski - szef klubu Arkadiusz Mularczyk.

Następnie posłowie będą mogli zadawać pytania szefowi rządu. Cztery lata temu padło blisko 160 pytań do Tuska.

Po zakończeniu debaty odbędzie się głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Według rozmówców z Kancelarii Sejmu, nie wykluczone, że do głosowania mogłoby dojść w piątek około północy.

Przed czterema laty głosowanie nad wotum zaufania odbyło się następnego dnia po expose - w sobotę. Wcześniej premier odpowiadał jeszcze na pytania zadane podczas debaty.

O tworzeniu nowego rządu Donalda Tuska czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;upomina;premiera;w;sprawie;ulg;na;dzieci,219,0,967643.html) Komorowski upomina premiera? Poszło o rodzinę Prezydent uważa, że polityki prorodzinnej nie można podporządkowywać kalendarzowi wyborczemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t190425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;bedzie;zadnych;reform;ani;podwyzek;podatkow;to;tylko;gra;tuska,64,0,966976.html) Nie będzie żadnych reform ani podwyżek podatków? To tylko gra Tuska? Według części komentatorów, to strategiczna zagrywka. Inni uważają, że kolejne puste obietnice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t180422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;o;budzecie;najbardziej;realny;wariant;,151,0,963735.html) Eksperci o budżecie: Najbardziej realny wariant... Dwunastu ekonomistów ankietowanych przez Money.pl ocenia plany ministra finansów Jacka Rostowskiego.
Tagi: rząd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz