Notowania

Przejdź na
tajne więzienia cia
02.08.2014 13:43

Tajne więzienia CIA. "Stosowaliśmy tortury"

Barack Obama mówił o tym podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po wyroku w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych ponownie przyznaje: po ataku na World Trade Center USA stosowały tortury. Barack Obama mówił o tym podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Jak powiedział, _ po 11 września popełniliśmy wiele błędów. Robiliśmy też wiele rzeczy słusznych, ale również torturowaliśmy niektórych ludzi. Niektóre nasze czyny były sprzeczne z wyznawanymi przez nas wartościami _ - dodał amerykański prezydent.
Po raz pierwszy Obama przyznał, że wobec podejrzanych o terroryzm stosowano tortury w 2009 roku, po objęciu prezydentury. Jego poprzednik, George W. Bush wielokrotnie i zdecydowanie zaprzeczał temu.

24 lipca Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Rozpatrując skargę Palestyńczyka i Saudyjczyka, którzy mieli być przetrzymywani w Starych Kiejkutach, uznał, że Polska przetrzymywała ich na swoim terytorium. Trybunał nakazał wypłacenie odszkodowań Abu Zubajdzie i Adb al-Rahimowi al-Naszirowi w wysokości w sumie 230 tysięcy euro.

Tagi: tajne więzienia cia, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz