Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tajne informacje przekazywane dziennikarzom?

0
Podziel się:

Departament Sprawiedliwości USA wszczął śledztwo przeciwko byłemu zastępcy szefa sztabu amerykańskiej armii w związku z podejrzeniami, że przekazywał on tajne informacje dziennikowi New York Times.

Na zdj. James Cartwright
Na zdj. James Cartwright (PAP/EPA)

Departament Sprawiedliwości USA wszczął śledztwo przeciwko byłemu zastępcy szefa sztabu amerykańskiej armii w związku z podejrzeniami, że przekazywał on tajne informacje dziennikowi _ New York Times _ - poinformowała wczoraj stacja telewizyjna NBC.

Chodzi o emerytowanego generała Jamesa Cartwrighta, który w latach 2007-2011 był zastępca szefa sztabu amerykańskiej armii USA, a więc jednym z dwóch najważniejszych wojskowych w USA, i o tajne informacje dotyczące amerykańskich operacji w cyberprzestrzeni, których celem miało być sparaliżowanie kluczowych urządzeń irańskiego programu jądrowego.

Dziennik _ New York Times _ poinformował w ubiegłym roku, że Cartwright, jeszcze za prezydentury George'a W.Busha, był inicjatorem, a później także szefem tajnej operacji w cyberprzestrzeni pod kryptonimem _ Olympic Games _. Prezydent Barack Obama miał polecić kontynuowanie tej operacji. W 2010 roku wirus komputerowy Stuxnet sparaliżował na pewien czas pracę irańskich urządzeń do wzbogacania uranu. _ New York Times _ donosił, że Stuxnet był wspólnym dziełem tajnych służb USA i Izraela.

Gazeta opisywała tajne spotkania w Białym Domu i powoływała się na _ czołowych amerykańskich, europejskich i izraelskich oficjeli, którzy byli zaangażowani w rozwój programu _. Jednym ze źródeł informacji, według NBC, miał być Cartwright.

Stacja NBC poinformowała o śledztwie przeciwko emerytowanemu generałowi, powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości. Departament Sprawiedliwości nie potwierdził na razie doniesień amerykańskiej telewizji. W tej sprawie nie wypowiedział się jeszcze także sam James Cartwright.

Czytaj więcej w Money.pl
FBI przesłuchuje rodzinę zamachowców W USA krewni Carnajewów obwiniają znajomego rodziny, radykalnego islamistę, o indoktrynowanie starszego z braci, Tamerlana.
Przeszukali dom byłej kochanki szefa CIA Agenci Federalnego Biura Śledczego przeszukali dom byłej kochanki generała Davida Petraeusa, Pauli Broadwell. Kolejne pikantne szczegóły.
Doczekamy się wiz do USA? Przyjęli ustawę Częścią ustawy są zapisy prowadzące do zniesienia wiz dla Polaków. Ustawę, by mogła wejść w życie, musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów, a tam jej losy są bardzo niepewne.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)