Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tadeusz Jędrzejczyk został nowym prezesem NFZ

0
Podziel się:

Pierwsze wyzwanie to ustawa wprowadzająca dyrektywę transgraniczną, ponieważ ta regulacja będzie oddziaływać na system ochrony zdrowia - obiecał Jędrzejczyk.

Tadeusz Jędrzejczyk został nowym prezesem NFZ
(PAP/Adam Warżawa)

Jędrzejczyk został wybrany w drodze otwartego konkursu organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Od października 2013 r. był dyrektorem pomorskiego oddziału funduszu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na prezesa NFZ powołał Jędrzejczyka premier Donald Tusk na wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Funduszu.

_ - Pierwsze wyzwanie to ustawa wprowadzająca dyrektywę transgraniczną, ponieważ ta regulacja będzie oddziaływać na system ochrony zdrowia _ - powiedział Jędrzejczyk, pytany o zadania, jakie stoją przed nim na nowym stanowisku.

Jak mówił, wyzwaniem będą też rozwiązania, które mają być wprowadzone od nowego roku w ramach tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego. Podkreślił, że wiele rozwiązań zawartych będzie nie w ustawach, ale w aktach wykonawczych do tych ustaw, a także w szeregu zarządzeń prezesa NFZ. _ - To będą intensywne prace obejmujące min. zarządzenia, ustalanie nowych warunków umów ze świadczeniodawcami, zmianę wyceny niektórych świadczeń, a także zmiany organizacyjne w Funduszu _ - podkreślił nowy szef NFZ.

Przypomniał, że w myśl propozycji resortu zdrowia, to Agencja Oceny Technologii Medycznych przejmie od NFZ zadanie, jakim jest wycena świadczeń. _ - Potrzebna jest więc dobra współpraca Funduszu z Agencją _ - zaznaczył.

Jędrzejczyk wskazał, że jednym z pierwszych jego zadań będzie też całościowe spojrzenie na funkcjonowanie systemu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, tak aby podnieść jakość udzielanych tam świadczeń. Zapowiedział, że będzie analizował również popołudniową pracę ambulatoriów, aby zwiększyć dostępność do nich. - _ Leczenie ambulatoryjne często jest korzystniejsze dla pacjenta, a tańsze niż leczenie szpitalne _ - zaznaczył.

Jędrzejczyk jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Ma specjalizację z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego. Pracował jako lekarz w szpitalu na Zaspie, następnie w ZOZ nr 3 w Gdańsku jako asystent, a potem jako adiunkt w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

W latach 2008-2009 był zastępcą dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Od 2010 roku był zastępcą dyrektora naczelnego ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W październiku 2013 r. został dyrektorem pomorskiego oddziału Funduszu.

Konkurs na prezesa NFZ został ogłoszony przez MZ na początku maja. Od grudnia ub. roku, po tym jak premier odwołał na wniosek ministra zdrowia prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz, obowiązki szefa NFZ pełnił wiceprezes Marcin Pakulski, a od 28 lutego zastąpiła go wiceprezes Wiesława Kłos.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto zostanie nowym prezesem NFZ? Konkurs na prezesa NFZ został ogłoszony na początku maja. Od grudnia ub. roku obowiązki szefa NFZ pełnił wiceprezes Marcin Pakulski, od 28 lutego zastąpiła go wiceprezes Wiesława Kłos.
Arłukowicz szuka chętnego na szefa NFZ Kandydat musi mieć co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie i sześcioletni staż pracy.
NFZ ma dobre wiadomości dla pacjentów Fundusz zapowiada, że dzięki obniżeniu wyceny tej procedury, w 2014 r. możliwy jest wzrost liczby operacji zaćmy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)