Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ta ustawa to "prezent dla przestępców"

0
Podziel się:

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.

Ta ustawa to "prezent dla przestępców"
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEEElgUl

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Ocenił, że ustawa to _ prezent dla przestępców _.

Przygotowana przez resort sprawiedliwości obszerna nowela Kodeksu postępowania karnego oraz kilku innych ustaw obejmuje blisko 300 nowych przepisów. Ogranicza ona inicjatywę dowodową sądu, co jednocześnie powiązano z rozszerzeniem roli stron - sędzia stałby się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną, co w języku prawniczym nosi nazwę kontradyktoryjności.

Zmniejszona ma zostać liczba rozpraw. Zmieni się także rola prokuratora, który w znacznie większym stopniu stanie się oskarżycielem przed sądem. Więcej czynności śledczych miałaby wykonywać np. policja.

bEEElgUn

Przed środowym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ziobro powiedział dziennikarzom, że przygotował pismo do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o niepodpisywanie noweli.

_ - Można powiedzieć, że została podłożona bomba pod polski wymiar sprawiedliwości, na pewno pod działalność polskiej prokuratury, która nie jest przygotowana do tak rewolucyjnej zmiany _ - powiedział Ziobro.

Ocenił, że wskutek nowelizacji _ zostały rozszerzone uprawnienia oskarżonego, de facto uprawnienia przestępców, natomiast radykalnie ograniczono możliwości skutecznego działania organów ścigania, a także uprawnienia pokrzywdzonych _.

_ - Dziś sądy są zobowiązane dochodzić prawdy, ustalać fakty i na podstawie wszystkich możliwych dowodów wydawać wyrok _ - przypomniał Ziobro. Ocenił, że wskutek nowelizacji sądy nie muszą _ poznawać prawdy obiektywnej, lecz ograniczają się do prawdy formalnej _.

bEEElgUt

_ - Pamiętajmy, że poziom polskiej prokuratury nie od dziś budzi zastrzeżenia, a w sytuacji, kiedy ta zmiana zostanie wprowadzona, kiedy grupy przestępcze będą miały wyspecjalizowanych adwokatów, sąd będzie niezaangażowany w ustalanie prawdy, a prokurator będzie się często zmieniał i nie będzie znał sprawy, doprowadzi to do radykalnej ilości wyroków uniewinniających wobec sprawców ewidentnych przestępstw _ - ocenił były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Wyraził przekonanie, że posiedzenie RBN będzie okazją, by omówić także tę sprawę. _ - Liczę, że pan prezydent jako strażnik konstytucji oraz bezpieczeństwa i praworządności nie zdecyduje się na złożenie podpisu pod tą wyjątkowo szkodliwą i groźną dla bezpieczeństwa Polaków ustawą _ - powiedział Ziobro.

Zaplanowanym tematem posiedzenia RBN są założenia nowej strategii bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o SKOK-ach Ustawa, wprowadzając rozwiązania korzystne dla członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz dla stabilności systemu finansowego, zawiera jednak przepisy mogące budzić wątpliwości konstytucyjne.
Bronisław Komorowski czeka na konfrontację Czeka nas nieuchronna konfrontacja z narastającym frontem niechęci do obecnego kształtu UE i pogłębiania integracji europejskiej - przestrzegał prezydent.
Szokująco słabe oceny Sejmu i Senatu Tym razem w oczach Polaków stracił również prezydent Bronisław Komorowski.
bEEElgUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)