Notowania

związki partnerskie
08.07.2011 10:21

"Ta ustawa gejom i lesbijkom nie pomoże"

Tomasz Tomczykiewicz jet sceptycznie nastawiony do przyjęcia projektu ustawy jeszcze w obecnej kadencji Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział, że Sejm w przyszłym tygodniu może zająć się projektem ustawy o związkach partnerskich. Ale tu nie ma złudzeń - nawet jak trafi do komisji, nie sądzę by miał finał w tej kadencji - dodał.

Na zdjęciu Tomasz Tomczykiewicz

_ - W przyszłym tygodniu pewnie będziemy to procedować. PO jeszcze nie ma zdania - są u nas rozbieżne, także będzie nas gorąca dyskusja wewnątrz klubu czekała _ - powiedział Tomczykiewicz w Polsat News.

_ - Ale tu też nie ma złudzeń - ta ustawa jest tak dość po łebkach napisana i więcej szkody przyniesie niż pożytku i czasu już mamy niewiele. Także nawet jak trafi do komisji, nie sądzę by ona miała finał jeszcze w tej kadencji _ - zaznaczył.

Projekt ustawy autorstwa SLD daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólne opodatkowanie i dziedziczenie po zmarłym partnerze. Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych, tzw. PACS ("Pacte civil de solidarite" - _ Paktu Solidarności _).

Związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

Dowiedz się na drugiej stronie jakimi projektami Sejm zdąży się zająć przed wyborami

Tomczykiewicz był też pytany, jakimi jeszcze projektami Sejm zdąży się zająć przed wyborami. Wymienił projekt o spółdzielniach mieszkaniowych i o zawodach prawniczych. _ - Uważam, że te dwa byłyby dobrym zwieńczeniem tej czteroletniej kadencji _ - oświadczył.

Nawiązując do projektu ustawy o spółdzielniach powiedział, że _ to jest na końcówce, ale opór pozostałych partii, które w trakcie procedowania zmieniły o 180 stopni zdanie _ powoduje, że PO nie wie _ jak to się potoczy _.

Poselski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych autorstwa posłów PO przewiduje radykalne zmiany w przepisach, m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową, zmianę administratora, możliwość kontrolowania zarządu, ograniczenie władzy prezesów i zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców. Autorzy projektu zakładali, że ustawa wejdzie w życie we wrześniu 2011 roku.

Torpedowanie sejmowych prac nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych politycy PO zarzucają PiS. Poseł PiS Łukasz Zbonikowski z sejmowej Komisji Infrastruktury powiedział PAP, że jego klub chce się zapoznać z opiniami w sprawie ustawy. Zapewnił, że po przeczytaniu opinii jego klub podejmie decyzję co do swojego stanowiska ws. projektu.

W czerwcu sejmowa Komisja Infrastruktury zdecydowała, że projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych muszą ocenić eksperci, gdyż istnieją obawy, że może być niezgodny z konstytucją. Według posłanki PO Lidii Staroń, do Sejmu wpłynęły trzy opinie sporządzone przez profesorów prawa: Krzysztofa Pietrzykowskiego, Małgorzatę Wrzołek-Romańczuk oraz Tomasza Staweckiego. _ - Wszystkie one zgodnie twierdzą, że przepisy są nie tylko zgodne z konstytucją, ale też bardzo korzystne dla członków spółdzielni _ - podkreśliła Staroń. Jak dodała, pozytywne stanowisko wobec projektu zajął rząd.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t131973.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwiazki;partnerskie;tusk;mami;elektorat,111,0,847983.html) Związki partnerskie. "Tusk mami elektorat" Lider SLD Grzegorz Napieralski jest przeświadczony, że nie będzie ustawy o związkach partnerskich. W jego opinii, premier Donald Tusk mówiąc, że Sejm może się zająć tym projektem po wyborach, "mami i czaruje lewicowy elektorat".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t137719.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piekarska;temat;gejow;oswojony;czas;na;ustawe,136,0,833416.html) Piekarska: Temat gejów oswojony. Czas na ustawę Projekt ustawy o związkach partnerskich nie ma nic wspólnego z wyborami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t37749.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwiazki;partnerskie;sld;liczy;na;po,51,0,831027.html) Związki partnerskie. SLD liczy na PO Klub SLD jeszcze we wtorek złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich.
Tagi: związki partnerskie, po, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz