Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja krajem podwyższonego zagrożenia?

0
Podziel się:

Sztokholm przygotowuje się do przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Baracka Obamy.

Szwecja krajem podwyższonego zagrożenia?
(mrlins/CC/Flickr)
bEJUIxxN

Szwedzi z zaskoczeniem przyjęli informację, że Amerykanie traktują ich kraj jako obszar _ podwyższonego zagrożenia _. Sztokholm przygotowuje się do przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Baracka Obamy.

Jeden ze szwedzkich dyplomatów rozmawiał z tej okazji z szefem Secret Service - służby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo prezydentów USA. Amerykanin miał powiedzieć, że Szwecję sklasyfikowano w ten sposób między innymi z powodu dwóch ulicznych zabójstw jej czołowych polityków.

W lutym 1986 roku zastrzelono premiera Olofa Palmego, a we wrześniu 2003 roku zasztyletowano minister spraw zagranicznych Annę Lindh. Sprawców zabójstwa Palmego do tej pory nie wykryto, co poważnie obciąża opinię szwedzkiej policji.

bEJUIxxP

Dlatego Secret Service wyśle w przyszłym tygodniu do Sztokholmu co najmniej 250 agentów - o ile w ogóle dojdzie do wizyty Obamy, co ze względu na plany inwazji na Syrię nie jest wcale pewne. Zdaniem szwedzkich obserwatorów, Amerykanie nie dopuszczą do tego, by jakikolwiek znaczący element ochrony prezydenta był powierzony Szwedom.

Mimo to szwedzkie władze zapowiadają największą w historii mobilizację policji, która ma skierować do centrum stolicy, w rejonie przebywania gościa, dwa tysiące funkcjonariuszy. Będą oni jednak zajmowali się głównie kierowaniem ruchem ulicznym i trzymaniem w ryzach demonstrantów. Już dziesięć organizacji - od Amnesty International po Partię Piratów - wystąpiło o zgodę na zorganizowanie manifestacji ulicznych w czasie wizyty amerykańskiego prezydenta.

Barack Obama ma przylecieć do Sztokholmu w środę. W programie wizyty są spotkania między innymi z premierami Szwecji, Danii, Norwegii i Islandii, a także prezydentem Finlandii. W czwartek amerykański prezydent ma zostać przyjęty przez szwedzką parę królewską.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama odwoła wizytę w Szwecji? "To możliwe" Przedwczoraj odwołana już została wizyta szefa dyplomacji brytyjskiej Williama Hauge w stolicy Szwecji. Na razie jednak Sztokholm nadal szykuje się do przyjęcia prezydenta USA.
Jaka będzie reakcja USA w sprawie Syrii? - _ Doszliśmy do wniosku, że to syryjski rząd użył broni chemicznej. A jeśli tak, to muszą być międzynarodowe konsekwencje _ - mówi Obama.
USA: "Assad przekroczył czerwoną linię" Czy USA podjęły już decyzję w sprawie interwencji?
bEJUIxyq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)