Notowania

szwecja
31.05.2013 11:59

Szwecja: Konsulat RP w Malmoe kończy działalność

Konsulat RP w Malmoe tylko do dzisiaj przyjmuje wnioski o wydanie paszportu, z końcem czerwca zakończy działalność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mrlins/CC/Flickr)

Konsulat RP w Malmoe tylko do piątku przyjmuje wnioski o wydanie paszportu, z końcem czerwca zakończy działalność. Kompetencje placówki przejmie wydział konsularny ambasady RP w Sztokholmie, który zostanie wzmocniony kadrowo.

Według konsul Barbary Sośnickiej na razie nie ma potrzeby wydłużenia godzin pracy placówki w Sztokholmie, natomiast _ sytuacja będzie monitorowana na bieżąco i w razie potrzeby dokonane zostaną odpowiednie zmiany _. Planowane są także dyżury konsularne poza stolicą Szwecji.

Polacy mieszkający w południowej Szwecji będą mogli starać się również o wydanie paszportu w wydziale konsularnym ambasady RP w Kopenhadze.

Likwidacji konsulatu w Malmoe sprzeciwiała się Polonia, podkreślając, że budynek jest miejscem spotkań organizacji polonijnych i służy integracji środowiska. W przeciwieństwie do Sztokholmu i Goeteborga, Polacy w Malmoe nie mają swojego lokalu.

Z propozycją przeznaczenia części środków ze sprzedaży budynku konsulatu na utworzenie ośrodka polonijnego w Malmoe wystąpiło Zrzeszenie Organizacji Polonijnych (ZOP) w Szwecji. Pod koniec lutego sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą, po wysłuchaniu informacji prezes ZOP Teresy Sygnarek, uchwaliła dezyderat, w którym zwróciła się do MSZ o _ przekazanie znacznej części środków finansowych _ na realizację projektu _ Dom Polski _ w Malmoe.

Pod koniec 2012 roku MSZ podało, że decyzja o likwidacji konsulatu w Malmoe wynika z oszczędności oraz racjonalizacji mapy obecności polskiej dyplomacji w świecie. Według resortu utrzymywanie nieruchomości i sporej liczby pracowników przy niewielkiej liczbie spraw załatwianych przez konsulat w Malmoe jest nieracjonalne.

Sprzedaż nieruchomości konsulatu (urząd i mieszkanie) ma przynieść ok. 2,15 mln zł, z kolei likwidacja etatów - ok. 1,5 mln zł oszczędności rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Płoną budynki i samochody w Sztokholmie Szwedzki policjant, który zastrzelił 69-letniego mężczyznę, co wywołało falę zamieszek w ubiegłym tygodniu.
Wysyłamy do Pragi to, co mamy najlepsze Czechy należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski. W minionym roku obroty handlowe z Republiką Czeską wyniosły ponad 14 mld zł więcej niż z Francją czy ze Stanami Zjednoczonymi.
Tagi: szwecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz