Notowania

szwecja
01.02.2013 22:13

Szwecja: dwa nowe procesy mężczyzny uznawanego za seryjnego mordercę

Prace nad nową siedzibą prezydenta w budynku Eisenhowera już się rozpoczęły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Uznawany za seryjnego mordercę Szwed Sture Bergwall, który przyznał się do popełnienia aż 30 morderstw i został skazany za osiem z nich, będzie miał dwa procesy rewizyjne w sprawie zabicia trzech osób. Wcześniej uniewinniono go z zarzutu pięciu zabójstw.

_ - Sąd apelacyjny zdecydował 1 lutego anulować wyroki w dwóch przypadkach, w których Sture Bergwall został skazany za zabójstwa. W czasie śledztwa i przesłuchań złożył on sprzeczne zeznania w sprawie zabójstw, do których się przyznał _ - czytamy w komunikacie szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości.

Sędziowie uznali, że skazany był pod wpływem środków psychotropowych i _ możliwe, że nie było wystarczających dowodów, aby go skazać _. Oprócz tego stwierdzono, że mężczyzna jest notorycznym kłamcą.

Nowe procesy dotyczą śmierci 15-letniego chłopca w 1976 roku, którego szczątki znaleziono po 17 latach, i zasztyletowania dwójki holenderskich turystów w 1984 roku. Jednak nie jest pewne, czy do nowych procesów dojdzie, gdyż w przypadkach pięciu morderstw, do których przyzynał się Bergwall, prokuratorzy przed rozprawami rewizyjnymi wycofali się z oskarżeń z powodu braku dowodów.

Bergwall po napadzie na bank 1990 roku został przez sąd skazany na pobyt w szpitalu psychiatrycznym i tam właśnie przyznał się do popełnienia serii morderstw. _ Po prostu czułem się bardzo samotny. Aby wydać się bardziej interesujący zasugerowałem, że zrobiłem coś okropnego. To wzbudziło zainteresowanie. Poddano mnie intensywnej terapii, leczono także środkami uspokajająco-nasennymi _ - powiedział.

W 2008 roku Bergwall wycofał swe zeznania i rozpoczął walkę o procesy apelacyjne. Tłumacząc swe kłamstwa opowiadał, że wyrastał z sześciorgiem rodzeństwa w domu w Falun, 200 km na północny wschód od Sztokholmu, że przeszedł _ kryzys tożsamości _ po odkryciu faktu, że jest homoseksualistą i zaczął brać narkotyki w wieku 14 lat.

Po piątkowym werdykcie sądu przedstawiciele opozycji i większości rządowej zażądali powołania komisji śledczej, aby sprawdzić nieprawidłowości, które doprowadziły do skazania Bergwalla, który zakpił z wymiaru sprawiedliwości, wielokrotnie oskarżając się o niepopełnione przez siebie zabójstwa.

Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask powiedziała szwedzkiej agencji TT, że rząd oczekuje na zakończenie procedury prawnej, aby ewentualnie podjąć decyzję o powołaniu komisji w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Idol Breivika skazany na dożywocie Mangs, nazwany przez media snajperem z Malmoe i porównywany z powodu motywów jego działań ze sprawcą masakry w Norwegii Andersem Breivikiem, został uznany za winnego śmierci dwóch osób oraz usiłowania zabójstwa pięciu.
Ojciec Tadeusz R. w sądzie. Niewiele pamięta Dyrektor Radia Maryja zeznawał jako świadek przed Sądem Rejonowym w Toruniu w sprawie o wykroczenie przeciwko Annie Sobeckiej.
Uciekł ze Szwecji i wpadł w ręce policji Policja zatrzymała Krzysztofa J., który skazany w Szwecji na 10 lat więzienia za przemyt narkotyków nie wrócił z przepustki i ukrywał się w Polsce.
Tagi: szwecja, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz