Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową

0
Podziel się:

Jak piszą skandynawskie media, poziom bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego obniżył się zdecydowanie w efekcie militarnych działań Rosji.

Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową
(Chief Master Sgt. Gary Emery / domena publiczna)
bESpOWth

Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę wojskową. Zaplanowano wspólne ćwiczenia, zarówno wojsk lądowych - na największym poligonie północnej Europy w fińskim Rovajärvi, jak i lotnictwa - z użyciem myśliwców wielozadaniowych Gripen na Morzu Bałtyckim.

Jak pisze fińska gazeta "Helsingin Sanomat", na poligonie szwedzcy i fińscy żołnierze mają ćwiczyć wykonywanie zadań operacyjnych i taktycznych w skomplikowanych warunkach technicznych, meteorologicznych i bojowych.

Wiosenne ćwiczenia lotnicze nad Bałtykiem odbędą się z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Oprócz szwedzkich Gripenów, wezmą w nich udział amerykańskie samoloty F16 i fińskie F18.

bESpOWtj

Według zapowiedzi dowództwa szwedzkich wojsk powietrznych, ćwiczenia będą obejmowały zarówno działania defensywne, jak i ofensywne.

Jak piszą skandynawskie media, poziom bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego obniżył się zdecydowanie w efekcie militarnych działań Rosji. W ostatnich miesiącach rosyjskie samoloty bojowe wielokrotnie dokonywały prowokacyjnych przelotów nad Bałtykiem, a okręty podwodne kilkakrotnie wpływały na obce wody.

Ani Szwecja ani Finlandia nie należą do NATO. Finlandia jest bezpośrednim sąsiadem Federacji Rosyjskiej. Długość wspólnej granicy wynosi 1340 kilometrów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Każdy w NATO zdecyduje czy zbroić Ukrainę" Waszyngton swą decyzję, czy dostarczać Kijowowi broń defensywną czy też nie, podejmie analizując rozwój sytuacji - powiedział doradca prezydenta Baracka Obamy Ben Rhodes.
Zachód nie wyklucza interwencji na Ukrainie Naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove mówi o możliwość wysyłania broni i sprzętu.
Polska na czele szpicy NATO? Za 5 lat... Szef MON zadeklarował gotowość do przedsięwzięć związanych z wysoką gotowością sił VJTF, jak np. niezapowiedzianych ćwiczeń dwa razy w roku oraz rozmieszczenia infrastruktury i sprzętu.
bESpOWtK
KOMENTARZE
(0)