Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria: plany ograniczeń dla starających się o azyl

0
Podziel się:

Z planem, by zabronić dostępu do miejsc publicznych, np. basenów, boisk
czy bibliotek, osobom ubiegającym się o azyl wystąpiły niektóre szwajcarskie miasta.

Szwajcaria: plany ograniczeń dla starających się o azyl
(ianlord/CC/Flickr)

Z planem, by zabronić dostępu do miejsc publicznych, np. basenów, boisk czy bibliotek, osobom ubiegającym się o azyl w Szwajcarii wystąpiły niektóre tamtejsze miasta. Obrońcy praw człowieka uznali pomysł za rasistowski - podał portal BBC News.

Ubiegający się o azyl w Szwajcarii mają mieszkać w specjalnych ośrodkach, najczęściej dawnych koszarach. Pierwszy taki ośrodek otworzono w mieście Bremgarten. W tym właśnie mieście dla starających się o azyl niedostępne mają być kościoły.

Przedstawiciele władz argumentują, że ograniczenia w dostępie do miejsc publicznych mają zapobiec napięciom między mieszkańcami a ubiegającymi się o azyl.

Roman Staub, burmistrz miasta Menzingen, uważa, że ubiegający się o azyl nie powinni mieć dostępu do _ szczególnych obszarów _, jakimi są np. okolice szkół. _ To z pewnością jest bardzo trudny obszar, bo tutaj ubiegający się o azyl mogą spotkać naszych uczniów - dziewczęta lub chłopców w wieku szkolnym _ - powiedział Staub.

Planowane restrykcje wzbudziły jednak protesty organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, które uznały je za rasistowskie - relacjonuje BBC.

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) oświadczyło, że w zasadzie osoby ubiegające się o azyl powinny mieć swobodę przemieszczania się. Ludzie ci _ są w Szwajcarii legalnie i nie popełnili przestępstwa _ - powiedział rzecznik UNHCR Dan McNorton.

_ W wielu przypadkach chodzi o dzieci, kobiety i mężczyzn, którzy uciekli przed wojną i prześladowaniami, i pragną, jak to tylko możliwe, powrócić do normalnego życia _ - dodał rzecznik. Zauważył, że uchodźcy i osoby starające się o azyl ze swej strony powinny _ przestrzegać prawa kraju, w którym przebywają _.

Władze szwajcarskie przekonują, że planowane przepisy nie są formalnie ograniczeniem swobody poruszania się. Przyznały jednak, że rządowy departament ds. imigrantów uzgodnił restrykcje z radami miejskimi.

Dwa miesiące temu Szwajcarzy ogromną większością głosów opowiedzieli się w referendum za zaostrzeniem ustawy dotyczącej azylu. Nowe przepisy m.in. skróciły z 30 do 10 dni czas, który przysługuje osobom występującym o azyl na odwołanie się od odmowy jego przyznania.

Przez ostatnie 30 lat wszystkie inicjatywy prawne mające na celu utrudnienie pobytu cudzoziemców w Szwajcarii akceptowane były bez trudu. Według oficjalnych statystyk liczba przestępstw popełnianych przez osoby ubiegające się o azyl w Szwajcarii wzrosła w 2012 r. o 38 proc.

Obecnie przebywa tam 48 tys. cudzoziemców, którzy starają się o prawo azylu. Szwajcaria przyjmuje dziś proporcjonalnie 4-5 razy więcej uchodźców niż Francja, Niemcy czy Włochy. Jedna osoba ubiegająca się o azyl przypada na 332 mieszkańców Szwajcarii, przeciętna dla Europy to jedna taka osoba na 625 mieszkańców.

W ubiegłym roku najwięcej osób ubiegających się azyl w Szwajcarii pochodziło z Erytrei, Nigerii, Tunezji, Serbii i Afganistanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolizja pociągów pod Lozanną, 44 rannych Rzecznik kantonu Olivier Gaudard powiedział, że jedna osoba musi jeszcze zostać wydobyta z uszkodzonego pociągu
Uciek złodziej z gangu Różowych Panter Wspólnicy staranowali bramę i obezwładnili strażników, strzelając z kałasznikowów.
Maszerują lata, żeby dotrzeć do granicy UE Po afrykańskiej stronie koczuje kilka tysięcy osób, które miesiącami czekają na okazję, żeby wedrzeć się na teren hiszpańskiego miasta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)