Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szpiegostwo w Kanadzie. Aresztowali podejrzanego o szpiegostwo dla Chin

0
Podziel się:

Informacje, które aresztowany zamierzał przekazać Chińczykom dotyczyły kanadyjskiej strategii budowy okrętów patrolowych, fregat wojennych, jednostek pomocniczych marynarki wojennej itp.

Szpiegostwo w Kanadzie. Aresztowali podejrzanego o szpiegostwo dla Chin
(scazon/CC/Flickr)

Władze Kanady poinformowały wczoraj o aresztowaniu mężczyzny podejrzanego o próbę sprzedaży chińskiemu rządowi tajnych informacji o kanadyjskiej flocie wojennej. Zatrzymanemu grozi dożywocie.

Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP) podała, że zatrzymany wczoraj 53-letni Qing Quentin Huang z Toronto jeszcze tego samego dnia stanął przed sądem. Stawia się mu zarzut utrzymywania kontaktów z obcym wywiadem.

Inspektor Jennifer Strachan powiedziała, że Huang pracował dla projektującej statki morskie firmy Lloyd's Group. Informacje, które zamierzał przekazać Chińczykom dotyczą kanadyjskiej strategii budowy okrętów patrolowych, fregat wojennych, jednostek pomocniczych marynarki wojennej, statków badawczych i lodołamaczy. Przypuszcza się, że podejrzany działał w pojedynkę.

- _ W tego typu sprawach dzielenie się informacją może dać obcemu mocarstwu taktyczną, militarną albo konkurencyjną przewagę, ponieważ będzie ono znało dane techniczne jednostek odpowiedzialnych za ochronę kanadyjskich wód i niepodległości Kanady _ - podkreśliła Strachan.

Policja o sprawie dowiedziała się w czwartek. Nie przedstawiono szczegółów, które doprowadziły do szybkiego aresztowania podejrzanego.

RCMP dodała, że informacje o sprawie przekazano ministerstwu spraw zagranicznych, które powiadomiło chińskie służby dyplomatyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Leciwy Niemiec szpiegował w Grecji? Dla... Przez blisko trzy lata fotografował bazy i infrastrukturę należącą do greckich sił zbrojnych i dokumenty te sprzedawał Turkom - podano w policyjnym komunikacie.
Agencje negocjują, co ze Snowdenem Rosyjskie i amerykańskie służby specjalne prowadzą rozmowy na temat Edwarda Snowdena - poinformował rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
Szpiegował w Niemczech dla Syrii? Prokuratura, która identyfikuje mężczyznę jako Samera C., podejrzewa, że pracował on dla syryjskich służb od marca 2011 r. do lutego 2012 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)