Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkoły będą musiały zapewnić zajęcia z etyki każdemu uczniowi

0
Podziel się:

Planowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w sprawie organizowania zajęć z etyki.

Szkoły będą musiały zapewnić zajęcia z etyki każdemu uczniowi
(skynesher/iStockphoto)

Szkoły będą musiały zapewnić zajęcia z etyki każdemu uczniowi, który wyrazi takie życzenie - wynika z podpisanego przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską wykazu prac legislacyjnych resortu. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane w drugim kwartale 2014 r.

Planowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w sprawie organizowania zajęć z etyki.

W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Grzelak przeciwko Polsce orzekł, że Polska naruszyła zakaz dyskryminacji oraz wolność sumienia i wyznania, bo nie zapewniając lekcji etyki, dyskryminuje niewierzących uczniów.

Państwo Grzelakowie przez kilka lat bezskutecznie zabiegali o lekcje etyki dla syna, który na religię nie chodził. Z tego powodu w rubryce religia/etyka na świadectwie zamiast oceny, wstawiano mu kreskę. Grzelakowie argumentowali, że skoro synowi nie zapewniono lekcji etyki, taka nota na świadectwie zdradza światopogląd ucznia, co w świetle prawa jest dyskryminacją.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej przekazanych PAP przez MEN wynika, że w roku szkolnym 2012/2013 lekcje religii organizowane były w 26 391 szkołach, a etyki w 1 276; w 1 381 placówkach nie było ani lekcji religii, ani lekcji etyki. Religii uczyło 29 449 osób, a etyki - 1 173 osoby (kwalifikacje do nauczania etyki miało 1 769 osób).

Resort edukacji nie dysponuje danymi na temat liczby uczniów uczestniczących w lekcjach religii lub etyki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzice mogą wybrać czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki, religii, czy nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Zarówno lekcje etyki, jak i religii organizowane są na wniosek rodziców - na początku roku szkolnego rodzice składają pisemną deklarację w tej sprawie. Przepisy te dotyczą wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych.

Stopień z etyki lub religii umieszczany jest na świadectwie szkolnym i wliczany do średniej ocen. Gdy uczeń nie chodzi na żadne z tych zajęć w miejscu na ocenę umieszczana jest kreska.

Obecnie, jeśli w szkole jest siedmioro uczniów, chcących uczęszczać na takie zajęcia, szkoła ma obowiązek je zorganizować. Jeśli jest ich mniej, obowiązek organizacji zajęć w grupach międzyszkolnych spoczywa na gminie.

Uczniowie mają dwie godziny lekcji religii tygodniowo; liczba godzin może być zmieniona jedynie za zgodą biskupa. O wymiarze liczby lekcji z etyki decyduje dyrektor szkoły.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m110653.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;obiecuje;szerokopasmowy;internet;w;kazdej;szkole,74,0,1472330.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czteropasmowy internet w każdej szkole Obama ujawnił szczegóły programu podłączenia w ciągu dwóch lat do internetu szerokopasmowego najnowszej generacji aż 15 tys. amerykańskich szkół, gdzie uczy się 20 mln dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m202860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/darmowe;podreczniki;w;szkolach;twoj;ruch;dla;wszystkich;zamiast;katechezy,97,0,1472097.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Darmowe podręczniki zamiast katechezy? Według Twojego Ruchu państwo powinno zapewnić uczniom elektroniczne urządzenia do odczytu nowych podręczników oraz bezprzewodowe, szerokopasmowe łącza do internetu w szkołach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m25498.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;pozytywnie;o;projekcie;zakazu;sprzedazy;chipsow;w;szkolach,90,0,1472090.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szkoły bez chipsów. Rząd popiera projekt Na mocy ustawy zakazana byłaby w placówkach edukacyjno-oświatowych sprzedaż m.in. chipsów oraz wysoko słodzonych napojów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)