Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szkocja
25.07.2012 16:55

Szkocja chce zezwolić na małżeństwa homoseksualistów

Popiera ich autonomiczny rząd, buddyści, kwakrowie i Towarzystwo Pogańskie. Uda się wprowadzić zmiany?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Szkocja, jako pierwsza w Wielkiej Brytanii, zamierza umożliwić zawieranie małżeństw parom homoseksualnym. Rząd potwierdził, że przedstawi projekt stosownej ustawy. Dotąd pary tej samej płci mogły zawierać jedynie cywilne związki partnerskie.

Projekt reformy został ogłoszony po zakończeniu konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia małżeństw gejowskich, przeprowadzonych w całej Wielkiej Brytanii. Poparli go liderzy wszystkich reprezentowanych w szkockim parlamencie partii. Planowanym zmianom silnie sprzeciwiają się Kościół katolicki i kalwiński Kościół Szkocji.

Od 2005 r. w całej Wielkiej Brytanii pary homoseksualne mogą zawierać tzw. cywilne związki partnerskie. Partnerzy mają te same prawa co małżonkowie heteroseksualni (np. do dziedziczenia, adopcji dzieci), ich związki nie mogą być jednak nazywane małżeństwami. W grudniu ubiegłego roku w Anglii i Walii weszła w życie ustawa dająca homoseksualistom prawo do zawarcia związku cywilno-prawnego w miejscach kultu religijnego, pod warunkiem uzyskania zgody od władz duchownych.

Obecny konserwatywny rząd Davida Camerona planuje zrównanie statusu cywilnych związków partnerskich gejów i lesbijek ze związkiem małżeńskim do roku 2015. Homoseksualne pary mogłyby tym samym figurować w oficjalnych dokumentach jako małżonkowie. Ewentualna reforma prawa małżeńskiego dotyczyłaby Anglii i Walii, nie miałaby jednak wpływu na Szkocję i Irlandię Płn.

_ - Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie małżeństw osób tej samej płci jest sprawiedliwe i zgodne z zasadą równości, dlatego w Szkocji chcemy zezwolić parom tej samej płci zarówno na zawieranie małżeństw, jak i związków cywilnych w miejscach kultu religijnego _ - powiedziała wicepremier autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

Zapowiedziała, że przedstawiciele Kościołów i organizacji religijnych nie będą zmuszani do uczestnictwa w ślubach homoseksualnych, dodała jednak, że _ aby chronić duchownych, którzy zdecydują się na udzielanie ślubu osobom homoseksualnym, chcemy wprowadzić odpowiednie poprawki do brytyjskiej ustawy o równouprawnieniu _.

Mimo protestu największych grup wyznaniowych małżeństwa homoseksualne popierane są m.in. przez kwakrów, buddystów i Federację Pogańską.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkocja bliżej niepodległości? To możliwe Szkoci mają własny parlament od 13 lat. Po zwycięstwie SNP w ubiegłorocznych wyborach żądania niepodległości nasiliły się.
Więzienie za znieważenie homoseksualistów? Więzienie za znieważenie homoseksualistów? Oni są oczywiście przeciw.
Tam żołnierze wezmą udział w paradzie gejów Pomocnik sekretarza obrony ds. społecznych Rene Bardorf wyraził zgodę na udział wojskowych w paradzie w San Diego.
Tagi: szkocja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz